O bezpieczeństwie najmłodszych na Instagramie mówi się ostatnio sporo. Konta dzieciaków są wykorzystywane przez przestępców seksualnych, którzy wykorzystują ich naiwność i nawiązują kontakt poprzez prywatne wiadomości. Jak wiadomo w internecie można łatwo ukryć swój wiek, a także tożsamość.

Instagram już jakiś czas temu wprowadził zapezpieczenia, które podniosły prywatność kont dla dzieci, aby te nie mogły otrzymywać wiadomości od nieznajomych. Teraz jednak serwis idzie o krok dalej i każde nowe konto osoby, której wiek nie przekracza 16 lat, będzie tworzone jako prywatne.

Nowe konta dzieci na Instagramie jako prywatne

Wcześniej, żeby ustawić takie zabezpieczenia konieczna była zmiana ustawień prywatności. Wiadomo, że nie wszyscy się w to bawili, albo po prostu zapominali. Domyślne ustawienie prywatnych kont podniesie bezpieczeństwo najmłodszych użytkowników, dzięki czemu – miejmy nadzieję – na Instagramie będzie bezpieczniej.

Oczywiste jest, że jeśli dzieciaki będą chciały „odbezpieczyć” swoje konto, to zrobią to bez problemu, ale zawsze to jakiś pozytyw w niezbyt szczelnej polityce prywatności serwisu. Już od dawna trwają dyskusje na temat wielu kwestii które mogą narażać najmłodsze osoby. Licznik polubień jest już możliwy do wyłączenia, a wcześniej wg. ekspertów mógł doprowadzać do bardziej odważnych zachowań dzieci. W pogoni za lajkami osoby najmłodsze są w stanie zrobić naprawdę sporo.

Bezpieczeństwo dzieci w Internecie jest od początku piętą achillesową całego środowiska. Nie udało się jak na razie znaleźć skutecznej metody, aby ograniczyć dostęp dla nich do treści uznawanych jako niebezpieczne lub też nieprzyzwoite. Przykładem jest chociażby weryfikacja wieku przy wchodzeniu na strony dla dorosłych. Wystarczy, że dziecko wprowadzi rok urodzenia sugerujący pełnoletność i uzyska bezproblemowy dostęp do takiej witryny.

Ruch Instagrama uważam za potrzebny, bo nawet te najmniejsze kroki podnoszą bezpieczeństwo dzieci.