To, co było zapowiadane od kilku miesięcy właśnie zostało udostępnione. Chodzi o chronologiczne wyświetlanie postów na naszej tablicy w aplikacji Instagram. Możliwość taka była już dawno temu, ale po pewnym czasie Instagram zdecydował się ją wyłączyć na rzecz inteligentnego algorytmu, który podrzucał nam posty sugerowane.

Jak wiadomo algorytm nie zawsze dobrze działał, bo podrzucał posty, które niekoniecznie chcieliśmy widzieć. Teraz będziemy mieli możliwość wyboru tego, czy posty będą dobierane przez sztuczną inteligencję, czy chronologicznie. Jest jednak pewien haczyk.

Chronologiczne posty Instagram

Opcja ta od dzisiaj jest dostępna, jednak wdrażana jest stopniowo w poszczególnych regionach. Haczykiem natomiast jest to, że… nie będziemy mogli ustawić domyślnego sortowania chronologicznego. Co to oznacza? Za każdym razem będzie konieczność wyboru postów według najnowszych. Dobre i to.

Do wyboru jest możliwość wyświetlania postów w trzech opcjach:

  1. Home, czyli posty wyświetlane tak, jak do tej pory, według algorytmu.
  2. Ulubione, czyli posty od naszych ulubionych twórców.
  3. Obserwowane, czyli właśnie posty wyświetlane chronologicznie.

instagram chronologicznie

Pojawia się zatem dodatkowo ikonka przy logo aplikacji, po kliknięciu której rozwinie nam się odpowiednie menu. Funkcja wdrażana jest na razie do aplikacji iOS i Android, wersja przeglądarkowa na tę chwilę nie będzie dysponowała taką możliwością.

Wprowadzenie takich rozwiązań to rzadko spotykany w branży ukłon w stronę użytkownika. Do tej pory liczyły się przychody, teraz wreszcie wysłuchano tych, którym aplikacja ma służyć.

Ważne jest dla mnie, aby ludzie czuli się dobrze z czasem spędzanym w aplikacji.

– powiedział Mosseri, szef Instagrama, na początku tego roku.

Sprawa ujrzała światło dzienne na początku grudnia ubiegłego roku. Wtedy to Mosseri wypowiadał się przed amerykańskim Senatem. Między słowami zdradził, że właśnie trwają prace nad chronologicznym wyświetlaniem postów. Niemniej jednak wreszcie doczekaliśmy się tego, na co długo liczyliśmy.