Social media nie słyną ze sprzyjania koncentracji czy uwagi na innych czynnościach. Tym bardziej ciekawy wydaje się news Instagrama, który wprowadza tryb cichy w swojej aplikacji. Influencerskie medium wchodzi na wyższy poziom sugerowania użytkownikowi, że jednak przesadza z tym brakiem życia poza internetem.

Instagram właśnie zaskoczył nowością w swoim interfejsie, ogłoszono wprowadzenie trybu cichego w aplikacji. Będzie informował użytkowników, że mamy włączony tryb skupienia (podobny do trybu nie przeszkadzać w iPhone). Ma także na celu wspierać kontrolę rodzicielką w mediach społecznościowych, aby skuteczniej ograniczać czas nieletnich spędzany w aplikacji.

Instagram

Instagram walczy z przygniatającą liczbą powiadomień 

Wprowadzenie trybu cichego wyłączy automatycznie wszystkie przychodzące powiadomienia, a do tego poinformuje naszych znajomych, kiedy wyślą nam prywatną wiadomość.

Instagram

Wprowadzenie tej funkcji cieszy tym bardziej że wreszcie Instagram przynajmniej częściowo daje możliwość użytkownikowi zrezygnowania z notorycznych powiadomień. Jest to szczególnie ważne podczas jazdy samochodem czy nauki, kiedy spoglądanie na telefon kusi jeszcze bardziej, kiedy widzimy przychodzące powiadomienia.

Aplikacja przypomni, że pora do łóżka

Kolejna pożyteczna rzecz wynikająca z wprowadzenia trybu cichego na Instagramie, to możliwość automatycznego wyłączania powiadomień w godzinach nocnych. Ma to na celu ograniczenie czasu, jaki nastolatkowie spędzają późnymi godzinami w mediach społecznościowych.

Obecnie tryb cichy jest w fazie testów i dostępny jest w następujących krajach: USA, Kanada, Nowa Zelandia, Wielka Brytania, Irlandia, Australia. Zapewne w przypadku większego sukcesu, firma Meta zdecyduje się na rozszerzenie działalności na pozostałe części świata.

Pierwszy krok w samokontroli w social mediach

Wprowadzenie nowej funkcji przez Instagrama to nie pierwsza taka praktyka wśród aplikacji mobilnych. Pionierem na szeroką skalę zdecydowanie jest TikTok, który od niemal samego początku, posiada kontrolę czasu spędzanego w aplikacji.

Uświadomienie sobie czasu spędzanego w mediach społecznościowych to już pierwszy krok to lepszego zarządzania swoim własnym grafikiem. Tryb skupienia pomoże z pewnością w przypadku kiedy i tak korzystamy z telefonu, ale nie chcemy od razu reagować na wszystkie powiadomienia.

Nie jest to absolutnie rewolucyjne rozwiązanie, biorąc pod uwagę, że kontrola czasu spędzanego w aplikacji to standard w iPhone. To jednak zdecydowanie ważny krok w kierunku mniejszego rozproszenia uwagi przy korzystaniach z mediów społecznościowych.

Instagram podsumuje rok 2022 w formie Rolki.