Adobe, podczas konferencji MAX 2023 pokazało kilka ciekawych nowości. Na mnie zdecydowanie największe wrażenie zrobiło wdrożenie AI do Illustratora.

Adobe MAX to doroczna, organizowana  w Los Angeles, konferencja amerykańskiej firmy. Poza keynotem, podczas którego prezentowane są aktualizacje i nowe narzędzia od Adobe, w ramach konferencji odbywa się wiele szkoleń, warsztatów i innych imprez towarzyszących. Rokrocznie impreza przyciąga największe nazwiska światowego projektowania.

//dzisiaj na dailyweb

Adobe Illustrator to program graficzny przeznaczony do tworzenia i edycji grafiki wektorowej. Ilustrator jest standardem branżowym, jednak jest systematycznie podgryzany przez twórców innego oprogramowania, takiego jak chociażby Affinity Designer. Wydaje się, że najnowsza implementacja AI może wynieść Ilustratora znów dwa kroki przed konkurencję.

Wektory generowane przez AI

Do tej pory wśród grafik generowanych przez AI dominowały grafiki rastrowe. Teraz, dzięki nowej funkcji Text to Vector Graphic, grafiki tworzone przez Adobe Firefly, zagoszczą w Illustratorze jako pełnoprawne grafiki wektorowe. Nowa, przełomowa funkcja umożliwia tworzenie szerokiej gamy wektorów – w tym ikon, scen, obiektów i patternów – w nowy sposób – na podstawie wpisywanych promptów. 

Wektorowe grafiki stworzone przez AI w Illustratorze
Wektorowe grafiki stworzone przez AI w Illustratorze

Wektory są w pełni edytowalne, skalowalne i zorganizowane w grupy, co umożliwia ich łatwe ponowne wykorzystanie. Model wektorowy został przeszkolony na licencjonowanych treściach, takich jak Adobe Stock, oraz treściach z domeny publicznej, do których wygasły prawa autorskie. 

Wektorowa scena stworzona przez AI w Illustratorze
Wektorowa scena stworzona przez AI w Illustratorze

Jak widać na załączonych grafikach, które przygotowałem dla Was, tworzone przez AI w Adobe Illustrator wektory nie są idealne. Stanowić jednak mogą inspirację do Waszych prac nad logo, maskotką lub innymi ilustracjami. Narzędzie całkiem nieźle radzi sobie z analizą obrazka i dodawaniem do niego elementów w pasującej kolorystyce i stylu.

Zaprojektuj sobie metaverse w Adobe

Funkcja Text to Vector Graphic (beta) jest dostępna dla wszystkich użytkowników Creative Cloud posiadających subskrypcję lub wersję próbną obejmującą program Illustrator. Jestem przekonany, że narzędzie będące aktualnie w wersji beta będzie przez Adobe rozwijane. Myślę też, że dla Illustratora może być niedługo prawdziwym gamechangerem.