Nowy produkt Adobe właśnie zadebiutował i wstrzelił się idealnie czasowo w aktualne trendy. Narzędzie Adobe ma służyć do projektowania obiektów 3D przeznaczonych m.in. do wirtualnej rzeczywistości.

Ogłoszony niedawno projekt ma związek z dynamicznym rozwojem takich produktów jak metawerse, AR (rozszerzona wirtualność) czy VR (wirtualna rzeczywistość). Nowe oprogramowania Adobe mają odpowiadać na potrzeby projektowania nowych obiektów cyfrowych.

Adobe Substance 3D Modeler
fot. Adobe Substance 3D Modeler

Adobe 3D w metaverse

Rozwijane od niedawna produkty takie jak Adobe Substance 3D już umożliwia tworzenie wysokiej jakości grafiki cyfrowej związanej z realistyczną teksturą materiałów, formatem czy krojem. Firma idzie o krok dalej i wchodzi w możliwość projektowania wielowymiarowego, także w przestrzeni wirtualnej. Dzięki temu, wykorzystując okulary do VR, dostajemy możliwość m.in. fizycznego rzeźbienia czy modelowania w wirtualnej przestrzeni. Co ciekawe, przy tym projekcie Adobe, pojawia się współpraca z Meta Quest, czyli okularami do wirtualnej rzeczywistości od właściciela Facebooka i Instagrama.

VR, AR, Meta
fot. Meta Quest

Adobe niezwykle dynamicznie odpowiada na potrzeby rynku twórców cyfrowych, szczególnie jeśli chodzi o nowe technologie. Ogłoszona premiera nowego projektu, ma na celu zachęcić właścicieli e-commerce i działy marketingowe, pracujące z produktami, do upraszczania sobie pracy z wykorzystaniem programów z rodziny Adobe. Biorąc pod uwagę trend renderowania poszczególnych produktów, zamiast fotografowania pojedynczych artykułów i zamieszczania ich na sklepie, taki kierunek nie powinien szczególnie zaskakiwać.

Coroczny przegląd nowości cyfrowych

Wysyp nowości w zakresie cyfrowej grafiki nie jest przypadkiem, gdyż w marcu odbył się tegoroczny Adobe Summit 2023. Edycja odbyła się pod hasłem wzrostu wydajności (swobodny przekład z angielskiego „led-growth”) i miał na celu wyjść naprzeciw wszystkim trendom związanym z rozwojem AI. Cieszy ten ruch wyprzedzający ze strony Adobe, bo zapewne już czują na swoim karku chłodny oddech stąpającego im po palcach algorytmu AI, do generowania obrazów DALL-E 2.

Wykaz nowych produktów zakresie AI i nowych technologii wygląda niezwykle imponująco, ale głównie skoncentrowany jest na pakiecie dotyczącym użytkowników biznesowym. Najważniejsze wiadomości dla specjalistów z pogranicza produktu, projektowania i designu to:

  • Adobe Sensei GenAI – platforma biznesowa wykorzystująca modele językowe, dostępna dla użytkowników Adobe Cloud
  • Adobe Firefly – bank zdjęć AI, dostępnych dla użytkowników pakietu Adobe; trenowany na bazie zdjęć dostępnych w Adobe Stock
  • Adobe Product Analytics – szczegółowa analityka danych ze wszystkich narzędzi Adobe, dostępna dla użytkowników biznesowych

Adobe wykorzystuje Twoje zdjęcia bez wcześniejszej zgody – wiemy, co powinieneś zrobić