Wersja beta asystenta AI dla Adobe Acrobat jest już dostępna. Może nareszcie ułatwić poruszanie się po dużych dokumentach.

Adobe Acrobat to chyba najrzadziej używany przeze mnie program z całego pakietu Creative Cloud. Uruchamiam go od wielkiego dzwonu, by skompresować plik PDF lub podpiąć linki pod publikację.

//dzisiaj na dailyweb

Adobe Acrobat to jednak potężne narzędzie do edycji plików PDF, które pozwala między innymi podpisywać dokumenty, uzyskiwać podpisy i śledzić odpowiedzi w czasie rzeczywistym, przekształcać zeskanowane dokumenty w pliki PDF obsługujące wyszukiwanie i edycję, redagować (w celu trwałego usunięcia) poufne, widoczne informacje czy wreszcie porównywać dwie wersje pliku PDF.

Adobe Acrobat testuje AI

AI w Adobe Acrobat

GenAI General Blog

Adobe dodaje nową generatywną sztuczną inteligencję do swojego oprogramowania do zarządzania plikami PDF Acrobat, które ma na celu „całkowite przekształcenie doświadczenia związanego z dokumentami cyfrowymi”. Nowe narzędzie jest opisywane jako silnik konwersacyjny. Może on podsumowywać pliki, odpowiadać na pytania i rekomendować więcej na podstawie treści, umożliwiając użytkownikom łatwe czatowanie z dokumentami w celu uzyskania potrzebnych informacji.

AI w Adobe Acrobat
AI w Adobe Acrobat napisze podsumowanie na podst. informacji z tekstu

Pomysł Adobe polega na tym, że chatbot zmniejszy czasochłonne zadania związane z pracą z ogromnymi dokumentami tekstowymi, pomagając studentom w szybkim znajdowaniu informacji do projektów badawczych lub podsumowując duże raporty w zwięzłe streszczenia do wiadomości e-mail, spotkań i prezentacji. O ile tę pierwszą funkcję z powodzeniem zastępuje wyszukiwarka i umiejętność korzystania z niej, o tyle ta druga wydaje się naprawdę ciekawa.

AI Assistant w Acrobat może być używany ze wszystkimi formatami dokumentów obsługiwanymi przez aplikację (w tym Word i PowerPoint). Chatbot przestrzega protokołów bezpieczeństwa danych Adobe, więc nie przechowuje danych z dokumentów klientów i nie wykorzystuje ich do szkolenia AI Assistant. Mimo wszystko zalecałbym nietestowanie tego narzędzia na ściśle tajnych dokumentach.

Apple pracuje nad AI w Spotlight i Xcode

AI Assistant jest dostępny dla klientów Acrobat w planach subskrypcji Standard, Pro i Teams zarówno na komputerach stacjonarnych, jak i w Internecie. Na razie nie trzeba za niego dodatkowo płacić. Jak powiedział jednak Abhigyan Modi, starszy wiceprezes Adobe Document Cloud: „Klienci Reader i Acrobat będą mieć dostęp do pełnego zakresu możliwości AI Assistant poprzez nowy, dodatkowy plan subskrypcji, gdy AI Assistant wyjdzie z wersji beta.”