Obiektyw Google zostanie niedługo rozszerzony o nową funkcję Multisearch. Pozwoli ona dodać więcej opcji do jednego wyszukiwania.

Kilka lat temu Google wprowadziło funkcję Google Lens, pozwalającą na uzyskiwanie wyników wyszukiwania na podstawie obrazów. Pozwala ona wyszukać konkretny przedmiot lub miejsce, posiadając jedynie zdjęcie. Wprawdzie opcja ta mogłaby działać dużo lepiej, niż aktualnie, ale bez wątpienia jest to bardzo pomocna funkcja w niektórych sytuacjach.

R E K L A M A

Czasami jednak interesuje nas znalezienie podobnego elementu do tego na zdjęciu, na przykład w innym kolorze, rozmiarze czy z innym wzorem. Do tej pory Obiektyw Google był w stanie przeanalizować jedynie zdjęcie, więc później trzeba było szukać dalej na podstawie otrzymanych wyników. Teraz ma się to zmienić za sprawą nowej funkcji Google Multisearch.

Wyszukiwanie Google na podstawie zdjęć i słów

Google wprowadziło właśnie nową funkcję o nazwie Multisearch. Jak czytamy w oficjalnym komunikacie na blogu amerykańskiego giganta:

„Dzisiaj wprowadzamy całkowicie nowy sposób wyszukiwania przy użyciu tekstu i obrazów jednocześnie. Dzięki Multisearch w Obiektywie Google możesz pójść o krok dalej i zadawać pytania na temat tego, co widzisz.”

multisearch google

Aby skorzystać z Multisearch, trzeba otworzyć aplikację Google na Androidzie lub iOS, dotknąć ikonę obiektywu na pasku wyszukiwania, by przejść do Obiektywu, a następnie wyszukać coś na podstawie zdjęcia. Nad wynikami wyszukiwania pojawi się wtedy opcja „Dodaj do wyszukiwania”, która pozwoli wpisać dodatkowe słowa.

Z Multisearch można korzystać na różne sposoby, na przykład:

  • Wyszukanie sukienki ze zdjęcia, a następnie dodanie do wyszukiwania słowa określającego kolor, przez co zobaczymy podobne sukienki w danym kolorze
  • Rozpoczęcie wyszukiwania na podstawie zdjęcia zastawionego stolika kawowego, a następnie doprecyzowanie, że chodzi nam o sam stolik
  • Wyszukanie pewnej rośliny na podstawie zdjęcia i dodanie, że szukamy instrukcji dbania o tę roślinę.

Póki co funkcja Multisearch dostępna jest w wersji beta jedynie w USA i jak podkreśla Google, działa ona najlepiej w kwestii zakupów. Na razie nie wiadomo, kiedy zawita ona do innych krajów, ale można się spodziewać, że w za jakiś czas Multisearch pojawi się także w Polsce.