Google Meet wprowadza rewolucyjną funkcję, która umożliwi wykrywanie fizycznego podnoszenia ręki przez użytkowników, automatycznie aktywując przycisk zgłoszenia się do głosu. Ta nowatorska funkcja – ogłoszona w najnowszym poście na blogu Google – jest już wdrażana, ale będzie dostępna tylko dla wybranych planów Google Workspace.

Dzięki tej aktualizacji Google Meet będzie w stanie wykryć, kiedy użytkownik podnosi rękę przed kamerą. Co tylko oznacza, że prowadzący oraz pozostali uczestnicy spotkania zostaną poinformowani na kilka sekund o kimś, kto zechce zabrać głos, eliminując tym samym potrzebę klikania przycisku na ekranie.

//dzisiaj na dailyweb

Google Meet chce powalczyć o uwagę uczestników spotkań online, dlatego zapowiada pracę nad nową funkcją, która ma rozpoznawać gesty. Być może dzięki temu zaangażowanie podczas zdalnych spotkań wzrośnie i nie będzie przy tym tak bardzo męczące.

Wykrywanie gestów w Google Meet

Wykrywanie gestów i kliknięcie przycisku podnoszenia ręki na pasku sterowania Google Meet będzie działać dokładnie tak samo. Po podniesieniu ręki nad transmitowanym obrazem użytkownika pojawi się nowa ikona, która stanie się widoczna dla innych uczestników spotkania. Krótki czas ładowania ikony daje możliwość wycofania się z gestu, ale według zapowiedzi ma trwać to tylko chwilę. Następnie ikona podniesienia ręki pojawi się u innych uczestników – podobnie jak przy użyciu przycisku na pasku sterowania.

Google Meet

Niestety nie wszyscy użytkownicy będą mogli skorzystać z nowej funkcji. Wykrywanie gestów podnoszenia ręki będzie dostępne tylko dla użytkowników wybranych planów biznesowych i edukacyjnych Google Workspace. Czy funkcja zostanie udostępniona szerszemu gronu użytkowników w przyszłości? W tej chwili nie wiadomo.

Standardowo wykrywanie gestów ma być wyłączone, ale użytkownicy mogą je aktywować w ustawieniach Google Meet. Google automatycznie wyłączy wykrywanie gestów dla aktywnego mówcy, co oznacza, że osoby często używające gestykulacji podczas mówienia nie będą narażone na przypadkowe zgłoszenia się do głosu podczas spotkania. Aby włączyć funkcję, należy przejść do menu reakcji Google Meet i wybrać opcję „Gest podnoszenia ręki”.

Zabrali firmę, jego zwolnili, a reszta zespołu odeszła – Sam Altman zwolniony z OpenAI

Google nie opracowało jeszcze metody na automatyczne opuszczenie ręki. Jeśli użytkownik opuści rękę podczas pojawiania się ikony ładowania, jego ręka zostanie zarejestrowana jako podniesiona. Aby ją opuścić, będzie musiał ręcznie nacisnąć przycisk podnoszenia ręki. Aby funkcja działała prawidłowo, Google informuje, że jedna ręka musi być widoczna i powinna znajdować się z dala od twarzy i ciała użytkownika.

Wdrażanie detekcji gestów dla klientów biznesowych i edukacyjnych Google Workspace jest już w toku, ale może upłynąć kilka tygodni, zanim niektórzy użytkownicy zobaczą nową funkcję. To innowacyjne rozwiązanie może zrewolucjonizować sposób, w jaki uczestniczymy w wirtualnych spotkaniach, sprawiając, że będą one bardziej intuicyjne i zgodne z naturalnym zachowaniem.