Zmiana, której zapewne nie potrzebowaliśmy, ale jak jest, to z pewnością znajdzie swoje grono zwolenników. Facebook ogłosił właśnie, że dostępne będzie już wkrótce opcja tworzenia multikont osobistych. Przedstawia to jako ważną zmianę, w której możemy wreszcie legalnie posiadać kilka kont. Niewątpliwie ciekawa zmiana, a Zukcerberg chyba zrozumiał, że użytkownicy często zakładali konta na inne dane, niż te faktyczne.

Facebook ogłasza, że od teraz dostępna będzie opcja tworzenia kilku kont osobistych, które można wykorzystywać np. do przeglądania ulubionych profilów kulinarnych, utrzymywania kontaktu z rodziną czy bycia na bieżąco z ulubionymi twórcami. Każdy profil będzie miał unikalny dobór wpisów z odpowiednimi treściami i będzie można łatwo przełączać się między profilami bez konieczności logowania.

//dzisiaj na dailyweb

Jedno konto na Facebooku do oglądania zdjęć kotów, drugie do rozmów ze znajomymi

Zamiast zakładać kolejne konto na zupełnie przypadkowe dane, ułatwione zostało dostosowanie doświadczeń na Facebooku za pomocą wielu profili osobistych. Niezależnie od tego, czy mowa o nowym użytkownikiem Facebooka, czy też posiadamy konto na portalu od dawna, Facebook dostrzegł potrzebę oddzielenia relacji osobistych od tych zawodowych. Tworzenie wielu profili osobistych ma pozwala lepiej zorganizować, z kim chcesz się dzielić informacjami i jakie treści będą widzieć Twoi znajomi.

Facebook

Oferowane są już elementy nawigacyjne, które mają pozwalają wybrać odbiorców, którym udostępniasz treści na Facebooku. Po eksperymentach, prowadzaonych przez Facebooka, z wieloma profilami w ciągu ostatniego roku okazało się, że bardziej przejrzysta organizacja znajomych, grup i zainteresowań pomaga użytkownikom czuć się swobodniej, a tym samym angażować się w kontakt ze znajomymi. Według informacji prasowych, prowadzono równolegle testy z podobnymi wynikami na Instagramie, gdzie pojawiała się wybiórczo możliwość posiadania dwóch lub więcej kont. Możliwość tworzenia wielu profili osobistych ma być wdrażana globalnie już niedługo i zapewne dotrze do polskich odbiorców w przeciągu najbliższych kilku miesięcy.

Twitter od Facebooka – wiemy, jak wygląda „Threads” od spółki Meta

Jak ma działać wiele profili na Facebooku?

  1. Wybierz imię i nazwę użytkownika dla maksymalnie czterech dodatkowych profili osobistych.
  2. Połącz się z wybranymi osobami lub społecznościami, aby każdy profil miał unikalny kanał z odpowiednimi treściami i wspólnymi zainteresowaniami.
  3. W momencie uruchomienia niektóre funkcje Facebooka – takie jak randki, rynek, tryb profesjonalny i płatności – nie będą dostępne dla dodatkowych profili osobistych.
  4. Na początek wiadomości będą dostępne w aplikacji Facebook i w Internecie dla dodatkowych profili osobistych.
  5. Opcja dodatkowego profilu osobistego będzie dostępna tylko dla kwalifikujących się kont dorosłych.

Po utworzeniu dodatkowego profilu osobistego jego ustawienia mają być automatycznie ustawiane jako domyślne – ustawienia powiadomień i prywatności z jednego profilu nie będą przenoszone na inne profile. Ponadto niektóre funkcje są zarządzane oddzielnie dla każdego profilu, na przykład wybór, kto może zobaczyć posty tego profilu lub kto może wysyłać zaproszenia do znajomych do tego profilu. Główny profil na Facebooku nie będzie pokazywał, że masz dodatkowe profile osobiste.

Być może, dla większości użytkowników, nie będzie to wielka i przełomowa funkcja. Z pewnością wszyscy eksperci, właściciele małych biznesów i wszyscy, którzy wykorzystują Facebooka do celów zawodowych, wreszcie odetchną z ulgą.