Dla naszej reprezentacji Mistrzostwa Świata w Katarze już się skończyły. Niesmak po fazie grupowej udało się trochę zmazać, całkiem niezłym meczem z obrońcami tytułu. Impreza jednak nadal trwa, więc możemy wciąż oddawać się piłkarskiej gorączce, trochę tylko przyćmionej terminem imprezy oraz krajem, w którym została zorganizowana.

Wielkie imprezy sportowe mają to do siebie, że w ich trakcie tworzonych jest wiele ciekawych projektów, nawiązujących do nich w mniejszym lub większym stopniu. Jednym z nich jest GenCup 2022, czyli seria plakatów piłkarskich, do których stworzenia wykorzystano statystyki, z poszczególnych meczów mundialu. To już trzecia edycja. Wcześniej w podobny sposób zobrazowano mundiale w Rosji i Francji (mundial kobiet, rozgrywany w 2019 roku). 

R E K L A M A

GenCup 2022 – plakaty piłkarskie

Na plakatach zobrazowano liczbę goli, posiadanie piłki, liczbę podań, strzały celne i intensywność gry. Wszystko utrzymano w kolorystyce koszulek drużyny wygranej bądź obu drużyn (w przypadku remisu). Całość moim zdaniem wygląda naprawdę ładnie. 

GenCup 2022 – kup sobie plakat

Jeżeli podobnie jak ja uważasz, że plakaty prezentują się dobrze i chciałbyś taki mieć, to na stronie masz odpowiedni button, by skontaktować się z autorami. Na razie nie wiadomo nic więcej o kosztach, które trzeba by ponieść, by stać się posiadaczem takiego plakatu. Plakaty dostępne są także pod postacią tokenów NFT. Tutaj sprawa kosztów jest jasna – jeden plakat kosztuje 15ꜩ (jeden tezos wart jest teraz około dolara).  

Za projekt odpowiadają Zeh Fernandes oraz Marco Vincit. GenCup ma własny profil na Instaramie, gdzie plakaty trafiają nawet szybciej, niż na stronę. Bardzo podoba mi się ten projekt, bo umiejętnie łączy graficzny minimalizm z ciekawym pomysłem. Być może sam kupię sobie taki plakat, gdy Mistrzostwo Świata obronią Francuzi, za których, poza dzisiaj, mocno trzymam kciuki.

Mundial 2022: system VAR i jego unowocześnienia, użyte po raz pierwszy w historii piłki nożnej