OSOM OV1, który miał być bezpośrednim następcą smartfona Essential Phone, to teraz Solana Saga. Flagowiec z Androidem to gratka dla użytkowników szukających sprzętu z obsługą cyfrowego portfela, tokenów i NFT. Właśnie wystartowała przedsprzedaż.

OSOM ogłasza partnerstwo z Solana. Owocem kooperacji okazuje się całkiem nowe urządzenie mobilne. Nie byle jakie urządzenie, gdyż mówimy o smartfonie o topowej specyfikacji technicznej, które nie ma się czego wstydzić również na polu designu. Wygląd i wydajność, choć ważne nie są w tej materii kluczowe. Liczy się bowiem coś zupełnie innego. W przypadku Solana Saga, bo tak będzie nazywać się nowinka, która trafiła do systemu przedsprzedaży, w grę wchodzi integracja z platformą blockchain Solana. To jednak nie wszystko.

Solana Saga: smartfon tworzony przez inżynierów związanych z twórcą Androida.

Na początek nieco historii. Andy Rubin, amerykański programista, nazwany „ojcem Androida”, w 2003 roku założył firmę, którą dwa lata później przejęło Google. Przez niemal dekadę pełnił on istotne funkcje w przedsiębiorstwie, które – rzecz jasna – były mocno związane z tworzeniem mobilnego systemu operacyjnego. Koniec końców, po wielu latach Rubin opuścił firmę i postanowił skupić się na własnych przedsięwzięciach związanych ze sztuczną inteligencją. Jednakże programista w dalszym ciągu myślał o tworzeniu oprogramowania dla smartfonów. Co stało się dalej?

Z pewnością większość z Was słyszała o Essential PH-1, znanym też jako Essential Phone. To nic innego, jak smartfon, który miał wprowadzić na rynek powiew świeżości. W końcu stał za nim sam ojciec Androida. Choć sprzęt wywołał medialne poruszenie, nie udało mu się zyskać odpowiedniego zainteresowania konsumentów. W efekcie, na początku 2020 roku Essential ogłosiło zakończenie działalności w zakresie produkcji smartfonów. Moglibyśmy wejść w temat nieco głębiej, ale myślę, że wrócimy do tego w osobnym wpisie. Na potrzeby niniejszej publikacji, musimy jednak podkreślić coś istotnego. Otóż inżynierowie pracujący z Rubinem przy Essential Phonie odpowiadają za nowy produkt OSOM powstały przy współpracy z Sonala.

Specyfikacja techniczna

Zanim przejdziemy do kwestii oprogramowania i przeznaczenia smartfona, chciałbym skupić się na jego specyfikacji. Ta jest więcej niż satysfakcjonująca. Za wydajność odpowiada tutaj bowiem topowy chipset Qualcomm Snapdragon 8 Gen 1+, 512 GB pamięci UFS oraz 12 GB RAM. Akumulator o pojemności 4100 mAh będziemy mogli ładować przewodowo za pomocą akcesoriów wykorzystujących technologię Qualcomm QC 5.0 oraz bezprzewodowo (Qi). Ekran to 6,7-calowy panel AMOLED o rozdzielczości FHD+ lub wyższej, z odświeżaniem obrazu częstotliwością 120 Hz.

Google Nest Mini – recenzja

Miodnie, ale to nie koniec. Zdjęcia wykonany głównym modułem fotograficznym, składającym się z 50 MP szerokiego kąta ze światłem F/1.8, 12 MP ultraszerokiego kąta z przysłoną f/2.2 oraz 16 MP kamerki do selfie. Ta ostatnia zapewnia jasność na poziomie f/1.8, co gwarantuje satysfakcjonujące autoportrety w trudnych warunkach oświetleniowych. Całość zostanie zamknięta w atrakcyjnej dla oka (subiektywnie) obudowie o wymiarach 166,2 x 75,9 x 7,99 mm i wadze poniżej 195 gramów.

Przeznaczenie Solana Saga

Solana Saga to urządzenie, które w założeniach jest mocno zintegrowane z blockchainem Solana. Jak nietrudno zgadnąć, zmodyfikowany przez OSOM Android, cechuje zestaw funkcji, takich jak możliwość przeprowadzania bezpiecznych transakcji związanych z kryptowalutą czy zarządzanie zasobami cyfrowymi. Mówimy więc zarówno o obsłudze NFT, jak i o portfelu cyfrowym. Sprzęt został zaprojektowany przez OSOM, ale za warstwę oprogramowania odpowiada tutaj Solana. To także szansa na korzystanie i rozwijanie zdecentralizowanych aplikacji, a być może początek całkiem nowego ekosystemu.

To brzmi jak przyszłość i tak też powinniśmy patrzeć na projekt, jakim jest Solana Saga. Może jego użyteczność w ujęciu czysto konsumenckim nie wydaje się dziś szczególnie atrakcyjna, ale trzeba powiedzieć jasno – na rynku brakuje tego typu rozwiązań i Saga z pewnością trafi w swoją niszę.

Solana Saga, smartfon skoncentrowany na Web3, będzie kosztować 1000 USD, czyli blisko 4500 PLN. Nie jest to przesadny koszt i na dobrą sprawę, właśnie tak wyceniana jest lwia część flagowców dostępnych na rynku. W ramach przedsprzedaży musimy zgodzić się na depozyt wysokości 100 USD, który gwarantuje nam „miejsce w kolejce”. Pierwsi klienci powinni otrzymać swoje urządzenia w pierwszym kwartale 2023 roku.

Subskrybuj DailyWeb na Youtube!