Samsung zamierza zaktualizować 10 MP, obecny w Galaxy S23 Ultra teleobiektyw. Zamiast niego zobaczymy zupełnie nową jednostkę, która sprawi, że ten typ kamery w smartfonie stanie się realnie użyteczny.

Powiedzmy sobie wprost – teleobiektywy w smartfonach, choć przydatne, nie mają nawet startu do aparatów głównych (szerokokątnych, nie mylić z ultraszerokokątnymi). Rozdzielczość, przysłona, a także oprogramowanie nie dają możliwości uzyskania naprawdę satysfakcjonujących zdjęć. Na ujęciach często pojawia się szum, rozpiętość tonalna kuleje, o braku szczegółów nie wspomnę. Nie, nie jestem malkontentem, ale patrzę na temat realnie i uważam, że właśnie na tym powinni pracować teraz producenci smartfonów. Tak się najpewniej dzieje, o czym świadczą najnowsze informacje.

//dzisiaj na dailyweb

Samsung Galaxy Z S24 Ultra zaskoczy teleobiektywem z prawdziwego zdarzenia. Nie jest to subtelna aktualizacja

Galaxy S23
Samsung Galaxy S23 Ultra

Znany i ceniony leakster ze świata mobile’u, Ice Universe opublikował nowe informacje o Samsungu Galaxy Z S24 Ultra. Sprzęt ma otrzymać nowy teleobiektyw z 3-krotnym zoomem optycznym, który współpracuje z matrycą o rozdzielczości 50 MP. To pięść razy więcej niż w Galaxy  S23 Ultra. Pięciokrotna poprawa rozdzielczości, sama w sobie zrobi dla jakości całkiem sporo. Oczywiście nie mam szczegółów sensora ani dokładnych danych dotyczących kamery, natomiast możemy spodziewać się, że Koreańczycy dopracują temat również software’owo. To nic innego, jak szansa na teleobiektyw z „prawdziwego zdarzenia”.

Dlaczego południowokoreański producent nie zdecydował się dodatkowo użyć tu 5-krotnego zoomu? To wina potencjalnych klientów, którzy mogliby nie być zainteresowani zbyt drogim urządzeniem. Opracowanie wspomnianego rozwiązania znacząco podniosłoby koszt stworzenia smartfonu i w efekcie Galaxy S24 Ultra zostałby wyceniony zupełnie inaczej.

Ceny iPhone 15 wzrosną, ale będzie też więcej pamięci. Flagowy model ma mieć nawet 2 TB

Od pewnego czasu polubiłem się z teleobiektywem w iPhonie 14 Pro i iPhonie 14 Pro Max, natomiast (podobnie jak w innych flagowcach) widzę, że daleko mu do ideału. Mam cichą nadzieję na to, że działania Samsunga dadzą się we znaki Apple i gigant z Cupertino również zdecyduje się na zmiany. Zmiany na lepsze.