W męskiej piłce od Mistrzostw Świata w Brazylii mamy trend tworzenia znaków w oparciu o charakterystyczny kształt pucharu, przyznawanego zwycięzcom turnieju. Jest to zabieg dość zgrabny, jednak opatrzył się on już trochę i myślę, że można by było pozwolić designerom na trochę więcej.

W kobiecym futbolu trend ten widoczny był również podczas poprzedniego mundialu we Francji. Wcześniej przez trzy imprezy korzystano z szablonu, znanego miłośnikom futbolu mężczyzn, z mistrzostw w RPA. Żadna z tych unifikacji nie wpływała dobrze na wizualny aspekt znaków.

logotymczasowe

Mundial w 2023 roku zorganizują wspólnie federacje Australii i Nowej Zelandii. Tymczasowe logo kandydackie, składające się z układających się w piłkę liter AU i NZ, nie prezentowało się najlepiej.

FIFA Women's World Cup 2023 logo

Logo FIFA Women’s World Cup 2023

Zdecydowanie lepiej jest w przypadku oficjalnego logo. Wprawdzie na pierwszy rzut oka w logo dzieje się bardzo dużo, to całość prezentuje się zaskakująco spójnie. W logo znajdziemy piłkę otoczoną 32 kwadratami symbolizującymi kraje uczestniczące w imprezie. Poniżej znajdziemy nazwę imprezy z małym piktogramem, ukazującym trofeum, o które walczyć będą piłkarki. Ten ostatni element moim zdaniem mógł spokojnie zostać pominięty. Poniżej czarnej apli znalazło się miejsce na rok i lokalizację imprezy (skróty AU i NZ). Obie te informacje umieszczono na kolorowych kwadratach z patternami inspirowanymi kulturą Australii i Nowej Zelandii.

2023womensworldcup znaczenie

Znak ma również wersję poziomą, w której jeszcze bardziej widać, ze spokojnie z logo można było się pozbyć sylwetki pucharu. Mega robotę robią natomiast patterny, które występować będą szeroko w identyfikacji wizualnej imprezy.

2023womensworldcup poziom

Poza charakterystycznymi wzorami, w odważnych jaskrawych barwach, istotną rolę w identyfikacji wizualnej imprezy odgrywać stworzony specjalnie na tę okazję krój pisma. Za wzory odpowiadają artystki Chern’ee Sutton i Fiona Collis. Krój pisma wyszedł spod ręki nowozelandzkiego typografa Alistaira McCready’ego.

wc2023 patterny

wc2023 typo

Już pierwsze zaprezentowane materiały pokazują, że będzie to bardzo kolorowy turniej. Szczególnie spodobały mi się kipiące energią szablony postów do mediów społecznościowych. Jestem bardzo ciekawy, jak wyglądać będzie oprawa telewizyjna i jak identyfikacja sprawdzi się w praktyce.

wc2023 szaliki

wc2023 sm

FIFA dość odważnie podeszła do identyfikacji wizualnej Mistrzostw Świata w piłce nożnej kobiet, które odbędą się w 2023 roku w Australii i Nowej Zelandii. Ciekaw jestem czy jest to jednorazowy wybryk, czy zapowiedź odważniejszych działań wizerunkowych, które przeniosą się również na męski futbol.