Przed WWDC 2023, które odbędzie się już w przyszłym miesiącu, poznaliśmy finalistów tegorocznej edycji Apple Design Awards.

Apple Design Awards  to prestiżowe wyróżnienia przyznawane rocznie przez firmę Apple na konferencji WWDC. Nagrody honorują wyjątkowe osiągnięcia w projektowaniu i innowacjach w aplikacjach i grach na platformach Apple, takich jak iOS, macOS, watchOS i tvOS. Laureaci otrzymują nagrodę fizyczną oraz promocję w sklepie App Store.

ada dayone
Nagroda, którą otrzymało Day One / fot. Dayoneapp

ADA są również inspiracją dla innych deweloperów, pobudzając do tworzenia wysokiej jakości aplikacji. Apple twierdzi, że nagrody „uznają i celebrują sztukę, rzemiosło, kreatywność i wiedzę techniczną społeczności programistów Apple”.

Apple Design Awards – tegoroczni nominowani

Zwycięzcy tegorocznej nagrody Apple Design Award zostaną ogłoszeni publicznie za pośrednictwem aplikacji i strony internetowej Apple Developer 5 czerwca po ceremonii na WWDC.

wwdc 2023

W tym roku aplikacje wyróżniono w kategoriach: Inkluzywność, Rozkosz i zabawa, Interakcja, Wpływ społeczny, Efekty wizualne i grafika oraz Innowacja.

Inluzywność  – Finaliści w tej kategorii zapewniają wszystkim wspaniałe wrażenia, wspierając ludzi z różnych środowisk, o różnych umiejętnościach i posługujących się różnymi językami. Na szczęście obyło się tutaj bez nadmiernego epatowania problemami garstki osób spod tęczowej flagi, a Apple skupiło się na docenieniu aplikacji, które pomagają szerszej grupie ludzi. Nominowani w kategorii Inkluzywność to: Anne (Alessandro Di Maio), Universe — Website Builder (Universe Exploration Company), Passenger Assistance (TRANSREPORT), stitch. (Lykke Studios), Ancient Board Game Collection (Klemens Strasser) i Finding Hannah (Fein Games GmbH)

Nominowani w kategorii Inkluzywność

Rozkosz i zabawa – finaliści w tej kategorii zapewniają niezapomniane, wciągające i satysfakcjonujące wrażenia, które są ulepszane przez technologie Apple.

W kategorii Rozkosz i zabawa nominowano: Duolingo (Duolingo, Inc.), CREME (The CREME Group Inc.), Chantlings (IORAMA), Pocket Card Jockey: Ride On! (GAME FREAK Inc.),  Knotwords (Zach Gage and Jack Schlesinger), Afterplace (Evan Kice).

Rozkosz i zabawa nominowani

Interakcja – Finaliści w tej kategorii zapewniają intuicyjne interfejsy i łatwe sterowanie, które są idealnie dopasowane do ich platformy.

Nominowani w kategorii Interakcja to: Shuffles by Pinterest (Pinterest, Inc.), Tide Guide: Charts & Tables (Condor Digital LLC), Flighty (Flighty LLC), Automatoys (Idle Friday LTD), Railbound (Afterburn) i Kimono Cats (HumaNature Studio).

nominowani w kategorii interakcja

Wpływ społeczny – Finaliści w tej kategorii poprawiają życie w znaczący sposób i rzucają światło na kluczowe kwestie.

Nominowanymi w kategorii Wpływ społeczny zostali: Duolingo (Duolingo, Inc.), Sago Mini First Words (Sago Mini), Headspace (Headspace), Hindsight (Team Hindsight), Endling (HandyGames) oraz Beecarbonize (Charles Games s.r.o.).

Nominowanymi w kategorii Wpływ społeczny

Efekty wizualne i grafika – Finaliści w tej kategorii mają oszałamiające obrazy, umiejętnie narysowane interfejsy i wysokiej jakości animacje, które nadają charakterystyczny i spójny motyw.

Nominowani w kategorii Efekty wizualne i grafika to Any Distance (Any Distance Inc.), Gentler Streak Health Fitness (Gentler Stories LLC), Riveo (Forge and Form GmbH), Diablo Immortal (Blizzard Entertainment, Inc.), Resident Evil Village (CAPCOM Co., Ltd.), Endling (HandyGames). 

Nominowani w kategorii Efekty wizualne i grafika

Innowacja – Finaliści w tej kategorii zapewniają najnowocześniejsze wrażenia dzięki nowatorskiemu wykorzystaniu technologii Apple, które wyróżniają ich w swoim gatunku.

Najbardziej innowacyjne aplikacje w minionym roku to SwingVision: A.I. Tennis App (SwingVision Inc.), Camo Studio (Reincubate Ltd.), Rise: Energy & Sleep Tracker (Rise Science Inc.), Resident Evil Village (CAPCOM Co., Ltd.), stitch. (Lykke Studios), MARVEL SNAP (Second Dinner).

Najbardziej innowacyjne aplikacje w minionym roku

Bardzo lubię Apple Design Awards, bo dzięki temu konkursowi poznaję sporo aplikacji, których normalnie nie wyłowiłbym z gąszczu apek w App Store. W tym roku wygranymi jeszcze przed galą wydają się stitch. i Duolingo, bo obie dostały po dwie nominacje. Od nominacji do otrzymania nagrody jednak jeszcze długa droga. A Ty korzystasz z którejś z nominowanych aplikacji? A może masz jakąś ulubioną, którą pominięto, a powinna znaleźć się na tej liście? 

Zaproszenie na Apple WWDC23 już jest! Święto fanów technologii Apple już na początku czerwca