W weekend odszedł Virgil Abloh – architekt, projektant mody, producent muzyczny, dyrektor artystyczny męskiej linii Louis Vuitton i wreszcie założyciel marki Off-White.

W hołdzie projektantowi koncern Mercedes-Benz zaprezentował ostatni projekt, nad którym pracował Amerykanin. To prawie 6-metrowy dwuosobowy show car o proporcjach gran turismo, z wielkimi terenowymi kołami, zasilany energią słoneczną.

project maybach tyl

Projekt to efekt współpracy Abloha z Gordenem Wagenerem, głównym projektantem koncernu Mercedes-Benz. Powstał on od podstaw, bo w końcu trudno sobie wyobrazić inny tego typu pojazd. Project Maybach ma szklaną maskę skrywającą panele solarne oraz imponujące orurowanie szklanego panoramicznego dachu.

R E K L A M A

project maybach przod

Pojazd z zewnątrz wyglada obłędnie, umiejętnie łącząc nowoczesność z klasyką i luksus z terenowym sznytem. Jeszcze lepiej jest w środku, gdzie od razu widać zainteresowania projektowe Virgila Abloh. Samochód w tej formie raczej nie miałby prawa wyjechać na ulice, ale to w końcu show car, więc wolno mu zdecydowanie więcej.

project maybach wnetrze

Project Maybach to nie pierwszy efekt współpracy Abloh z firmą Mercedes-Benz. W 2020 roku pokazano wyścigową wersję Gelendy – znanego i lubianego Mercedesa klasy G. Trzeba przyznać, że tamten samochód wyglądał jeszcze bardziej nietypowo niż terenowy Maybach. Przełamywanie konwencji to coś, z czego Abloh często korzystał, także projektując swoje kolekcje.

gelenda ablog

Nasze szczere myśli są z rodziną i zespołami Virgila. Teraz otwierając świat naszej współpracy i wyjątkową wizję Virgila dla publiczności, chcemy z szacunkiem uczcić pracę naprawdę wyjątkowego talentu projektanta, który tworzył nieskończone możliwości współpracy dzięki swojej nieokiełznanej wyobraźni i tego, w jaki sposób inspirował wszystkich, którzy znali jego twórczość.

Premiera projektu miała odbyć się dziś. Smierć Abloh postawiła ją pod sporym znakiem zapytania. Firma Mercedes-Benz w porozumieniu z rodziną zmarłego projektanta, zdecydowała się jednak na jego wystawienie, w ramach hołdu dla jego pracy. Samochód wystawiono na dwa dni w Rubell Museum w Miami, gdzie oglądać go mogą miłośnicy motoryzacji i mody.