Mimo że wiele plotek nie było zgodnych co do przyszłości Face ID, to teraz wydaje się, że jego los jest ostatecznie przesądzony. Apple na długi czas żegna się z tą technologią i może to dotyczyć nie tylko smartfonów, lecz również tabletów.

Wiele osób może być zaskoczonych tym, że urządzenia z Touch ID nadal są dostępne na rynku. Apple na swojej stronie (oraz u partnerów) sprzedaje iPhone’a SE – jego najdroższa wersja kosztuje 3 399 zł.

//dzisiaj na dailyweb

To samo tyczy się iPadów. Obecnie standardowe modele, Mini oraz Air, dysponują Touch ID ukrytym w bocznym przycisku. Okazuje się jednak, że wszystkie te modele mogą wkrótce utracić Touch ID na rzecz Face ID. Dlaczego?

Face ID całkiem zastąpi Touch ID

Touch ID to funkcja, która zadebiutowała już ponad dziesięć lat temu, gdy na rynku pojawił się iPhone 5S. Apple szybko doprowadziło jej działanie do perfekcji, prezentując dwa lata później (iPhone 6S) drugą generację.

Face ID jest z nami krócej. Mimo że wcześniej rozpoznawanie twarzy czy też samego oka forsowali inni producenci (pamiętacie jeszcze Nokia Lumia 950 i Windows Phone?), to w zasadzie o pełnym sukcesie można mówić tylko w przypadku firmy Apple. W 2017 roku zadebiutował iPhone X, który został wyposażony w tę funkcję. Nazwa odnosiła się do dziesiątej rocznicy iPhone’a na rynku, ale i tak wielu z nas mówiło na niego „iks”. Technologia ta szybko się przyjęła. Mimo że początkowo tęskniłem za Touch ID, teraz wolę skanowanie twarzy.

Wiadomości RCS na iPhone’ach. W 2024 obsługa standardu trafi do iMessage

Niedawno informowaliśmy Was o pogłoskach na temat nowych iPadów oraz iPhone’a 16. Wedle nowych informacji mogą one zostać wyposażone w Face ID. Związane ma to być z dość zaskakującą wiadomością, którą opublikował na portalu społecznościowym Weibo jeden z analityków łańcuchów dostaw i specjalista od rynku układów scalonych.

Apple Face ID
Aparat we wcięciu, tak może to wyglądać w przyszłych modelach iPhone’a.

Według niego Apple nie będzie już oferować w swoich produktach Tousch ID, a wiąże się to z tym, że firma przestała je produkować! Zamiast nich skupi się jednak na oferowaniu Face ID (które świetnie sobie radzi w iPadzie Pro) oraz rozwijaniu nowej technologii.

iPhone 16 i 16 Plus z ekranami 60 Hz. Użytkownicy Androida nie stracą powodu do śmieszkowania

Dawno, dawno temu zastanawialiśmy się nad pewną kwestią. Czy Touch ID ponownie zostanie wprowadzone na rynek za sprawą czytników umieszczonych pod wyświetlaczem? Wiemy, że nawet dzisiaj technologia ta nie satysfakcjonuje giganta z Cupertino. Zamiast tego opracowywana jest technologia, która ukrywa układ TrueDepth pod wyświetlaczem. Więcej o tym pisałem tutaj.