Nie jestem w stanie powiedzieć, ile dokładnie godzin spędziłem na tworzeniu strategii i planowaniu kolejnych podbojów. Kiedy „Europa Universalis IV” miała swoją premierę nieco ponad osiem lat temu nie było aż takich bajerów, jak wyświetlanie na bieżąco ilości spędzonych godzin z daną pozycją. Zapewne byłby to mój rekord, chociaż mocno rywalizowałby z serią „Anno”.

Na pierwszy rzut oka może Was odstraszyć sam okres, jaki upłynął od premiery gry. Wydana na w połowie sierpnia 2013 roku pozycja może wydawać się nieco przestarzała. Ale pamiętajmy, że jest to strategia. Nie wymaga się od niech 60 fps-ów, a kolejne aktualizacje poprawiały ewentualne niedociągnięcia graficzne. Gra ciągle ma ogromne grono zwolenników, w tym mnie. Teraz dostępna jest za darmo.

Europa Universalis IV za darmo na PC

Sklep Epic Games praktycznie w każdym kolejnym tygodniu udostępnia darmowe pozycje. Wśród nich udało mi się upolować takie tytuły jak „GTA V” czy „Alan Wake”. „Europa Universalis IV” jest natomiast dostępna jeszcze przez 2 dni, więc pospieszcie się i dorzucajcie tę genialną strategię do swojej biblioteki. Jest to zupełna darmówka, bez żadnych haczyków. Nie musimy więc posiadać abonamentu czy innych opłat, wystarczy zarejestrować konto za darmoszkę.

Za produkcję odpowiedzialne jest studio Paradox Development, które stworzyło serię. Naszym zadaniem jest zbudowanie wielkiego imperium i kierowanie wybranym przez siebie wcześniej narodem. Możemy zacząć od zera i stworzyć państwo globalne, któremu nie jest w stanie przeciwstawić się nikt inny.

W ramach gry musimy zarządzać wszelkimi aspektami, które rozwijają państwo: od handlu, poprzez rozwój technologii po oczywiście tworzenie armii i strategii podboju świata. A tutaj już możemy popisać się zdolnościami negocjacyjnymi prowadząc dyplomatyczne rozgrywki.

Gra wieloosobowa

Strategia pozwala również na odpalenie rozgrywki w trybie online. Jednocześnie na placu boju może być nawet 32 graczy. Wszyscy oni mogą rywalizować, albo prowadzić jeden naród wspólnie. Jeśli uda Wam się zebrać pokaźną grupę przyjaciół, można rozegrać naprawdę fajne kampanie.

Pomimo upływu lat od premiery, gra ciągle zapewnia wysoki poziom jakości grafiki. Odpowiada za nią silnik Clausewitz Engine 2.5. Nie jest on może uznawany za „dzieło” wybitne w tych czasach, ale w przypadku „Europa Universalis IV” daje on radę i to bez zarzutu.

Jeśli chcecie pobrać grę za darmo, wystarczy dodać ją do swojej biblioteki na Epic Games Store. Enjoy!


Posłuchaj nas!