FIFA 23 doczekała się pierwszego obszernego zwiastuna z rozgrywką, w którym omawiane są nowości w nadchodzącej odsłonie popularnej serii. We wrześniu otrzymamy między innymi nową technologię HyperMotion2, masę nowych animacji, odmienione stałe fragmenty gry czy nowe sztuczki techniczne.

Technologia HyperMotion2

HyperMotion to nowość wprowadzona w next-genowej FIFA 22 na PS5, Xbox Series X/S i Stadii. Opiera się ona na uczeniu maszynowym poprzez skanowanie ruchu prawdziwych zawodników podczas meczów i treningów, a następnie przenoszeniu tego na realia gry komputerowej.

W przypadku HyperMotion2 w FIFA 23 animacje otrzymano z 2 pełnych meczów profesjonalnych drużyn, a także 5 dodatkowych sesji treningowych. Ma to zapewnić zupełnie nowe ruchy zawodników i możliwości rozgrywania piłki podczas meczu.

R E K L A M A

Zmiany w dryblingu i poruszaniu się zawodników

(źródło: https://store.steampowered.com/app/1811260/FIFA_23/)

 

Dzięki HyperMotion2 drybling będzie teraz znacznie bardziej rozbudowany, a gracze otrzymają większe możliwości kontroli ruchu piłkarzy. Nowe animacje pozwolą jeszcze szybciej i dokładniej zmieniać kierunek, w który obróci się dany zawodnik, a sama gra ma być dużo bardziej responsywna.

Nowe style przyspieszenia i biegu

Wielką nowością w FIFA 23 są 3 odmienne style przyspieszenia. Każdy zawodnik będzie miał przypisany własny styl: „Explosive”, „Controlled” lub „Lengthy”. Jak wskazuje sama nazwa, piłkarze ze stylem przyspieszenia „Explosive”, jak na przykład niscy i zwinni napastnicy, rozpędzą się znacznie szybciej, niż ci z wariantem „Lengthy”, który otrzymają bardziej masywni zawodnicy opierający się bardziej na swoich atrybutach fizycznych.

Warto jednak pamiętać, że dotyczy to jedynie przyspieszenia, a w kwestii szybkości piłkarzy istotna jest też szybkość biegu. Może się więc zdarzyć, że na nieco dłuższym dystansie niektórzy zawodnicy ze stylem „Lengthy” wyprzedzą tych z wariantem „Explosive” lub „Controlled”.

(źródło: https://store.steampowered.com/app/1811260/FIFA_23/)

Istotną nowością jest też rozbudowanie unikalnych animacji piłkarzy o wiele nowych rodzajów biegu. Przykładowo Vinícius Júnior będzie teraz biegał inaczej z piłką, a inaczej bez piłki. Zawodników z unikalnymi animacjami jest dużo więcej i na tej liście znajdziemy też bohaterów okładki, Kyliana Mbappé i Sam Kerr.

Nowe opcje w ataku

HyperMotion2 umożliwi przejście od dryblingu lub przyjęcia do strzału w dużo szybszy i precyzyjniejszy sposób. Animacji przyjęć jest znacznie więcej, a podczas meczu mamy mieć możliwość wykonania płynnego przyjęcia kierunkowego w powietrzu lub po ziemi, by od razu oddać strzał.

(źródło: https://store.steampowered.com/app/1811260/FIFA_23/)

Ogromną nowością jest „Mocny Strzał”, który wykonamy przytrzymując oba bumpery (LB i RB lub L1 i R1), a następnie oddając strzał. Tego typu uderzenia będą znacznie mocniejsze, ale zawodnik będzie potrzebował więcej czasu do jego wykonania i zmniejszy to znacznie precyzję strzału. Prawdopodobnie będzie to rodzaj strzału, w którym precyzyjne wykończenie będzie szczególnie istotne.

Stałe fragmenty gry

Zmianie uległ także sposób wykonywania rzutów karnych, rożnych i wolnych. Teraz wybierzemy miejsce, w którym zawodnik uderzy piłkę, a to zmieni jej tor lotu. W niektórych sytuacjach pojawi się też nowy wskaźnik, który poda nam procentową szansę na zdobycie bramki.

Obrona

HyperMotion 2 zapewni też dużo nowych animacji przeznaczonych dla obrońców. Obrona również ma być dużo bardziej responsywna i płynna, co jest uzasadnione ze względu na zmiany w ataku. Sposobów na zatrzymanie napastników będzie znacznie więcej, a podczas meczu mamy zobaczyć więcej naturalnych bloków i odbić, które odpowiednio wpłyną także na zawodnika uderzonego piłką.

Bramkarze

Od teraz bramkarze będą naturalniej reagować w stykowych sytuacjach i rzadziej wypuszczać piłkę, a dodatkowo otrzymali nowe animacje, między innymi obrony strzału palcami, która ma wyglądać realistycznie i umożliwić wystąpienie nowych sytuacji podczas wirtualnego spotkania.

Sztuczki techniczne

W FIFA 23 otrzymamy też kilka nowych sztuczek technicznych, takich jak „Heel to Heel Ball Roll” czy nowe rodzaje markowania strzałów. Najważniejszą nowością w tej kwestii jest jednak fakt, że od teraz zawodnicy będą podczas wykonywania zwodów korzystali ze swojej lepszej nogi. Przykładowo więc przy sztuczkach takich jak „Elastico” będziemy musieli odpowiednio dostosować ruch drążka w zależności od preferowanej nogi piłkarza.

FIFA 23 będzie ostatnią odsłoną serii wyprodukowaną przez EA Sports. Gra jest już dostępna w preorderze i zadebiutuje 30 września 2022 roku.