FIFA od EA Sports zmieni nazwę? To byłoby przełomowe rozwiązanie!

Odkąd pamiętam kultowa gra „FIFA” to po prostu… „FIFA” i nic tego miało nie zmienić. Jak się okazuje, nic nie trwa wiecznie, a EA Sports planuje zmienić nazwę swojej flagowej gry i zakończyć 30-letni okres współpracy z Międzynarodową Organizacją Piłkarską FIFA.

R E K L A M A

Jeśli faktycznie EA zdecyduje się na ten krok, pójdzie w ślady swojego głównego konkurenta, czyli „Pro Evolution Soccer”, które zostało przemianowane niedawno na „eFootball”. Różnica polega na tym, że gra „FIFA” nie posiadała innego członu w nazwie oprócz rocznika wydania (od ponad dekady są to tylko dwie ostatnie cyfry, wcześniej był to pełny rok).

FIFA już nie będzie FIFĄ?

Na razie brak jest oficjalnych informacji, ale EA Sports zapewnia, że prowadzone są aktualnie „badania pomysłu”, czyli zmiana nazwy. Powodów oficjalnych nie znamy, jednak można ich się łatwo domyślić.

Międzynarodowa Organizacja Piłkarska FIFA jest najdelikatniej mówiąc „umoczona” w wiele skandali, głównie korupcyjnych. Od kilku lat u szczytów władzy FIFA panuje olbrzymi chaos, który wydaje się nie mieć końca.

Najwyraźniej EA Sports chce na dobre odciąć się od organizacji, żeby dbać o swoje dobre imię. Nie wiadomo, jak to przełoży się na kwestie marketingowe, ale chyba właśnie to jest teraz weryfikowane we wspomnianym badaniu. Informacje te pojawiły się w informacji prasowej dotyczącej premiery najnowszej odsłony cyklu, czyli „FIFA 22”.

Patrząc w przyszłość, badamy również pomysł zmiany nazwy naszych globalnych gier piłkarskich EA Sports. Oznacza to, że sprawdzamy naszą umowę dotyczącą praw do nazwy z FIFA, która jest oddzielona od wszystkich innych naszych oficjalnych partnerstw i licencji w świecie piłki nożnej.

-mówi Cam Weber z EA Sports.

Historia współpracy FIFA i EA Sports

Współpraca pomiędzy dwiema stronami sięga początku lat 90-tych ubiegłego wieku. „FIFA International Soccer” była wtedy pierwszą odsłoną serii, która wykorzystywała w nazwie skrót międzynarodowej organizacji piłkarskiej.

EA podpisuje każdego roku kontrakty na prawa do wizerunku z poszczególnymi organizacjami krajowymi na całym świecie, tak więc zmiana nazwy i zerwanie współpracy z FIFA nie powinno wpłynąć na obecność lub nieobecność drużyn w grze. Na razie nie wiemy kiedy dokładnie zmiana mogłaby wejść w życie, ale w związku z niedawną premierą „FIFA 22”, możliwe jest, że decyzja zapadnie jeszcze przed ogłoszeniem przyszłorocznej odsłony kultowej piłkarskiej gry.

Ciężko będzie się przestawić na nową nazwę, jakakolwiek by to nie była. Z drugiej strony już nie do takich rzeczy musieliśmy się dostosować i jakoś się udawało.