Amazon już jakiś czas temu uruchomił dostawę paczek za pomocą dronów realizowaną w USA. Co więcej, podróż pakunku trwa jedyne 20-30 minut! Niebawem latający dostawcy mają zawitać do Europy!

Amazon wprowadził ten typ dostawy m.in. na terenie amerykańskiego miasteczka Lockeford w stanie Kalifornia. Jeden z klientów – Jeff Rhodes w wywiadzie dla BBC wychwalał usługę Prime Air. Przede wszystkim – mężczyzna zaznaczał fakt, że taki sposób dostawy jest dla niego szybszy niż tradycyjna wizyta w sklepie. Korzysta z nowej usługi Amazona niemalże co tydzień, a zamówienia trafiają na jego podwórko w zaledwie 20-30 minut.

//dzisiaj na dailyweb

Jak dokładnie działa Amazon Air w USA? Przez aplikacje składamy zamówienie, wybieramy (jeśli jest takowa dostępna) dostawę za pomocą drona i wychodzimy na zewnątrz. Umieszczamy mały znacznik zawierający kod QR, a gdy latający dostawca się zbliża, znajduje miejsce i paczka zostaje wypuszczona. I pyk – mamy to!

Amazon Prime Air! wprowadzi dostawę dronami do Europy

 

Amazon
Czy to ptak? Czy to samolot? Nie – to Amazn Prime Air!

Ten latający robot ma na pokładzie czujniki, które unikają wszelkich przeszkód na swojej drodze, a gdy unosi się nad ziemią, wydaje dźwięki jak kosiarka. Jest może nieco głośno przez chwilę, ale za to bezpiecznie. Amazon bardzo sobie chwali nowy sposób dostawy i planuje wprowadzić go w innych częściach światach. Po USA – drony pojawią się na terenie Wielkiej Brytanii.

Jednak – nowy region otrzyma nowocześniejszą wersję drona. Model MK30 ma być mniejszy i cichszy, a także pracować przy lekkim deszczu i wietrze oraz latać na odległość do 12 km. Dave Carbon, wiceprezes Amazon Air mocno wierzy w usługę i sugeruje mocną ekspansję. Uważa wręcz, że przyszłość jest w zasięgu ręki. Dąży do tego, aby dostawa dronami była standardem, a nie opcją premium. Zaznaczał kwestie bezpieczeństwa i współpracę z Urzędem Lotnictwa Cywilnego (CAA). W wywiadzie dla BBC powiedział parę słów na ten temat:

To setki razy bezpieczniejsze niż jazda do sklepu. Nigdy nie zrobimy niczego, co nie mieści się w zestawie regulacyjnym określonym przez CAA. Nasi klienci po prostu wejdą na stronę Amazona, wybiorą dostawę dronem, jeśli jest ona dostępna w ich okolicy, zamówią swój produkt… a następnie uruchomi się łańcuch wydarzeń prowadzący do naszego systemu naziemnego, który znajduje teren klienta, dostarcza paczkę tam, gdzie o to poprosiił, i potem już nas nie ma Myślę, że normą będzie dostarczanie paczek drogą lotniczą. Nie sądzę, żeby to już było kwestionowane.

Drony od Amazona w Polsce? Przyszłość jest w zasięgu ręki!

Subskrybuj DailyWeb na Youtube!

W nadchodzących miesiącach zostanie wybrany pierwszy obszar w Wielkiej Brytanii, w którym będą realizowane dostawy drogą lotniczą. Póki co usługa – funkcjonuje tylko na terenie Kalifornii i Teksasu, ale Amazon planuje również rozszerzyć zasięg na trzeci stan, natomiast do 2030 roku ma działać na jeszcze większą, powszechną skalę. Mówi się również o Włoszech.

Wstępne plany mówią o wdrążeniu Amazon Air w Wielkiej Brytanii pod koniec 2024 roku. W odróżnieniu od USA – europejski kraj będzie miał uproszczony system zrzutu paczek. Amazon ma korzystać z dostaw bez znaczników i umożliwiać dronom określanie punktów zrzutu za pomocą GPS-u.

DJI Osmo Pocket 3 zadebiutuje za tydzień – co już wiemy o nowej kamerze?

Czy Polska jest brana pod uwagę? Nic na ten temat nie wiadomo i w dalszym ciągu traktowałbym ten typ dostawy jako test, ale wierzę w to, że wcześniej czy później trafi również do nas. Szybka, bezpieczna dostawa bez wychodzenia z domu? Tak – poproszę!