Jeśli obracacie się w czytnikach, to na pewno orientujecie się, że nowy Kindle Paperwhite ma być rewolucją. Nie jest to oczywiście taki przeskok jak samo pojawienie się czytników, ale parametry i nowości w „piątce” dają nadzieję, że to czytnik na lata.

Ciężko jest zmieniać czytniki ebooków rok w rok, albo nawet co 2-3 lata. Sam posiadam zabytkowego Paperwhite 2 z 2013 roku i nie mogę mu nic zarzucić, bo urządzenie działa tak samo jak w dniu zakupu. Nic więcej się od niego nie oczekuje. Już od pewnego czasu jednak przyglądam się nowościom od Kindle i przyznaję, że tegoroczna generacja jest kusząca i to bardzo.

Kindle Paperwhite 5. generacji już w sprzedaży

Przede wszystkim w Kindle Paperwhite 5 otrzymujemy nowy ekran. Teraz jest to 6,8-calowy wyświetlacz z cieńszymi niż dotychczas krawędziami. Oprócz tego w czytniku od Amazona pojawia się zupełnie nowy rodzaj podświetlenia, który producent określa po prostu jako „ciepłe”. Oczywiście jest ono regulowane, aby dopasować je do naszych preferencji i jak najbardziej zbliżyć do książki papierowej.

Amazon zapewnia również, że nowy Kindle Paperwhite 5 posiada o wiele lepszą baterię, która zapewni pracę nawet do 10 tygodni na jednym ładowaniu. Odświeżenia doczekało sie również oprogramowanie i procesor, co przyspiesza pracę i otwieranie książek po wybudzeniu urządzenia z trybu czuwania.

kindle paperwhite 5 - wymiary
Kindle Paperwhite 5 – wymiary

Kindle Paperwhite 5 – specyfikacja

Wyświetlacz

  • Technologia wyświetlacza 6,8” Paperwhite firmy Amazon z wbudowanym podświetleniem, 300 ppi, zoptymalizowana technologia frontowa, 16-stopniowa skala szarości.

Wymiary

  • 174 x 125 x 8,1 mm

Waga

  • 205 g Rzeczywisty rozmiar i waga mogą się różnić w zależności od procesu produkcyjnego.

Wymagania systemowe

  • Brak: w pełni bezprzewodowy i nie wymaga komputera do pobierania zawartości.

Pamięć masowa w urządzeniu

  • 8 GB; mieści tysiące książek.

Przechowywanie w chmurze

  • Bezpłatne przechowywanie w chmurze wszystkich treści z serwisu Amazon.

Żywotność baterii

  • Pojedyncze ładowanie wystarcza na 10 tygodni pracy, przy czytaniu pół godziny dziennie z wyłączoną łącznością bezprzewodową i podświetleniem ustawionym na poziomie 13. Żywotność baterii zależy od ustawień oświetlenia i wykorzystania sieci bezprzewodowej.

Czas ładowania

  • Pełne ładowanie w około 5 godzin z komputera za pomocą kabla USB; pełne ładowanie w mniej niż 2,5 godziny za pomocą zasilacza USB 9 W.

Łączność Wi-Fi

  • Obsługuje sieci 2,4 GHz i 5,0 GHz z obsługą zabezpieczeń WEP, WPA i WPA2 przy użyciu uwierzytelniania hasłem lub funkcji Wi-Fi Protected Setup (WPS). Nie obsługuje łączenia się z sieciami Wi-Fi typu ad-hoc (lub peer-to-peer).

Obsługiwane formaty 

  • Kindle Format 8 (AZW3), Kindle (AZW), TXT, PDF, niezabezpieczony MOBI, PRC natywnie; HTML DOC, DOCX, JPEG, GIF, PNG, PMP poprzez konwersję.

kindle paperwhite 5

Kindle Paperwhite 5 – ceny i dostępność

Nowy czytnik Kindle Paperwhite 5 jest już dostępny do zamówienia w oficjalnym sklepie Amazon. Wersja bez reklam kosztuje 689,99 złotych i dostępna jest już do zamówienia. Czas dostawy szacowany jest na 2 dni robocze. Przykładowo, zamawiając dzisiaj, Amazon.pl deklaruje dostawę na wtorek, 2 listopada.