Counter-Strike: Global Offensive jest jedną z najpopularniejszych gier sieciowych. Strzelankę możemy zaliczać bez przerwy do grona najczęściej ogrywanych tytułów na Steamie, a jej e-sportowa gałąź zdaje się nie tracić na popularności mimo sporej konkurencji ze strony Valoranta czy Overwatcha.

CS:GO zadebiutował w 2012 roku i nie da się ukryć, że aspekty techniczne gry zostały delikatnie w tyle. Jakiś czas temu rozpoczęły się spekulacje, że najnowsza część Counter-Strike’a może zostać przeniesiona na nowy silnik o nazwie Source 2. Póki co nie doczekaliśmy się żadnego potwierdzenia tych informacji, ale coraz więcej elementów wskazuje na to, że coś jest na rzeczy.

Przypadkowe przecieki na temat nowego silnika

Na temat nowej technologii w CS:GO zrobiło się goręcej za sprawą streamera o pseudonimie WarOwl. Podczas swojej transmisji w serwisie Twitch stwierdził on, że w sierpniu pojawi się aktualizacja Source, na którą wszyscy czekają. Po chwili zreflektował się jednak, mówiąc że być może nie powinien tego ujawniać.

R E K L A M A

Trudno powiedzieć, czy faktycznie WarOwl jest bardzo dobrze poinformowany i zdarzyło mu się popełnić błąd przekazując wspomnianą informację zbyt szybko, czy może cały zabieg był z góry zaplanowany i odegrany według scenariusza. Nie można oczywiście też wykluczyć, że streamer pozwolił sobie na zwykły żart.

Niezależnie od prawdziwego powodu zachowania WarOwla w sieci zawrzało, a gracze CS:GO zaczęli spekulować na temat tego jak może wyglądać odświeżona wersja gry. Swoje 3 grosze dorzuciło też Valve, które na swoim blogu, na którym pojawiają się wpisy dotyczące aktualizacji CS:GO zamieściło wiadomość „To tylko test. Nic więcej. Obiecuję.”. Ciężko powiedzieć co to ma właściwie znaczyć, ale nie przypominam sobie, żeby kiedyś pojawiło się tam coś podobnego.

Pierwsze mapy przeniesione na Source 2

Ostatnio grupa leakerów związanych z CS:GO dotarła do informacji o mapach, które zostały już przeniesione na silnik Source 2. Wszystko za sprawą znajdujących się w kodzie gry nazw map z dopiskiem „s2”. Na liście znajdują się Shoots, Inferno, Lake, Overpass, Shortdust, Italy. Mamy tutaj więc tylko 2 mapy z obecnej puli aktywnych map turniejowych. Istnieje więc duża szansa, że inne lokacje zostały już dostosowane wcześniej.

Nowy silnik oprócz przejścia na tickrate 128 na oficjalnych serwerach miałby zapewnić usprawnienia graficzne i zmienioną fizykę. Pojawiały się też pogłoski o dodaniu do gry pojazdów, a także o losowo zmieniających się mapach, ale trzeba to jednak traktować z przymróżeniem oka i jeżeli takie nowości trafią do CS:GO to raczej tylko w dodatkowych trybach.

10. urodziny Counter-Strike: Global Offensived już w sierpniu

Wszystkie te przecieki nie są niczym nadzwyczajnym. Często przecież widzimy rzekome wycieki aktualizacji rozmaitych gier, które ostatecznie okazują się być zmyślone. Czasami faktycznie coś pokryje się z prawdą, ale raczej nie są to kwestie tak ważne, jak przejście gry na nowy silnik. Wspomniane wskazówki odeszłyby więc pewnie dość szybko w niepamięć, gdyby nie jeden bardzo istotny fakt.

Counter-Strike: Global Offensive będzie w tym roku świętował swoje 10. urodziny. Można się spodziewać, że w ramach tak okrągłej liczby twórcy będą chcieli przygotować coś naprawdę wyjątkowego i ciekawszego niż nowa operacja, limitowany tryb czy wyposażenie biegających po mapach kurczaków w urodzinowe czapki. Powyższe przecieki nabierają więc sporo sensu, bo dokładna data urodzin przypada na 21 sierpnia, a WarOwl wspomniał przecież o sierpniowej aktualizacji.

Premiera ASUS ROG Phone 6: smartfon dla graczy, który nie ma sobie równych. Oto najważniejsze informacje

Ostatnią kwestią dodającą nieco wiarygodności plotkom jest fakt, że do CS:GO nie zawitała w tym roku jeszcze jakaś naprawdę duża aktualizacja, bo mimo że na przykład ostatnie osłabienie M4A1-S i przebudowanie mapy Ancient to istotne zmiany, to jednak niezbyt prawdopodobny byłby scenariusz, w którym twórcy swoją główną uwagę poświęcili właśnie takim update’om. Naturalnie więc wydaje się, że Valve szykuje po cichu coś naprawdę dużego. O tym, czy będzie to urodzinowe przejście na silnik Source 2 przekonamy się już w sierpniu.