CS:GO świętuje właśnie 10. urodziny. Z tej okazji w grze pojawiła się aktualizacja zawierająca między innymi nowe mapy i specjalną urodzinową monetę.

Trochę ciężko uwierzyć, ale CS:GO pojawiło się na rynku już 10 lat temu. W tym czasie tytuł dał się zapamiętać jako jeden z największych przedstawicieli gatunku FPS i jednocześnie absolutny gigant w branży e-sportowej. Nagrody w dużych turniejach dawno dobiły do miliona dolarów, a czasami w puli znajdowały się większe kwoty. Mimo swojego wieku gra cieszy się niemalejącą popularnością. Z okazji 10. urodzin CS:GO Valve przygotowało dla graczy nową aktualizację. Do gry trafił zestaw nowych map, urodzinowa moneta, którą możemy otrzymać za grę i umieścić w gablocie, a także kapsuła z naklejkami zaprojektowanymi przez społeczność w ramach konkursu, który został ogłoszony kilka miesięcy temu. Wszystkie wspomniane elementy są już dostępne w grze.
GS GO 1

Kapsuła z naklejkami na 10. urodziny CS:GO

Kilka miesięcy temu Valve ogłosiło konkurs na projekty do kapsuły z naklejkami na 10. urodziny CS:GO. Społeczność swoje prace mogła przesyłać do 21 lipca. Warunkiem było nawiązanie każdą naklejką do CS:GO, ale nieużywanie przy tym logo gry. W ten sposób powstało wiele naprawdę ładnych projektów, takich jak stworzenia ze skinów Howl, Dragon Lore czy Medusa w wersji Baby lub makieta mapy Overpass. Wraz z kapsułą na 10. urodziny CS:GO pojawiła się też zupełnie nowa jakość naklejek – Lenticular (w dosłownym tłumaczeniu soczewkowa). Tego typu naklejki zmieniają swój wygląd w zależności od kąta, pod którym na nie patrzymy. Wszystkie naklejki wraz z ich obecnymi cenami na rynku możecie zobaczyć tutaj.

R E K L A M A

Nowe mapy

10. urodziny CS:GO
fot. Valve

W aktualizacji na 10. urodziny CS:GO pojawiła się także pula nowych map. Do wszystkich trybów trafiła całkiem nowa mapa Tuscan, do trybu turniejowego powróciły mapy Anubis i Breach, a w trybie skrzydłowy zagramy na Primetime i Blagai.

Specjalna moneta na 10. urodziny CS:GO

Świętowanie możemy sobie także urozmaicić amerykańską babeczką z monetą urodzinową. Taki zestaw otrzymamy po uzbieraniu wystarczającej liczby punktów doświadczenia uprawniającej do otrzymania dropu tygodniowego po ukończonym meczu. Najczęściej wystarczy 1 mecz turniejowy. Jeżeli jesteście zainteresowani monetą, to czas na jej uzyskanie macie do poniedziałku 22 sierpnia.

Świetne wyniki, ale co dalej?

Valve pochwaliło się też przy okazji imponującymi wynikami gry:

„Dziesięć lat. To duża liczba, ale CS:GO jest silniejsze niż kiedykolwiek. Tylko w ciągu ostatnich 12 miesięcy napotkaliśmy więcej graczy niż kiedykolwiek wcześniej (średnio ponad 20 milionów unikalnych graczy miesięcznie), rekordową oglądalność turniejów rangi Major (2,7 miliona widzów w jednym momencie) i ogromne wsparcie społeczności z ponad 70 milionami dolarów zebranymi dla profesjonalnych organizacji, drużyny i graczy. Przyszłość nie mogła wyglądać jaśniej.”

No właśnie, i co z tą przyszłością? Raczej nie skłamię, gdy powiem, że aktualizacja na 10. urodziny CS:GO nieco zawiodła oczekiwania graczy. Jasne, kilka nowych map to przyjemny dodatek, a naklejki z urodzinowej kapsuły są naprawdę ładne, ale chyba wszyscy liczyliśmy na coś więcej. A mówiąc więcej mam na myśli silnik Source 2, czyli tą w zasadzie legendarną już technologię, która do CS:GO miała trafić lata temu, a jednak wciąż nic się w tym temacie nie zmieniło.

Wiemy już, że Valve pracuje nad przeniesieniem CS:GO na nowy silnik, więc jedynym logicznym wytłumaczeniem, dlaczego nie byliśmy świadkami tej zmiany w ramach 10. urodzin gry jest domniemanie, że twórcy mają przed sobą jeszcze trochę pracy. Tak duże wydarzenie jest przecież idealną okazją na wprowadzenie nowej technologii. No chyba że to wszystko to jeden wielki żart i w faktycznym dniu 10. urodzin CS:GO pojawi się kolejna aktualizacja wraz z silnikiem Source 2. Oczywiście taki scenariusz jest absolutnie nieprawdopodobny, ale kto wie.

Osobiście jednak strzelam, że Source 2 zawita do CS:GO w przyszłym roku. Przejście na nowy silnik wiąże się zapewne z wieloma komplikacjami, więc Valve poinformuje o swoich planach zapewne z co najmniej kilkumiesięcznym wyprzedzeniem. Póki co pozostaje nam korzystać z urodzinowych atrakcji i liczyć na to, że niedługo do gry zawitają kolejne interesujące nowości.

Counter-Strike: Global Offensive może niedługo przejść na nowy silnik