Wysyp nowości od Lenovo. Nowe komputery ThinkBook zostały zaprezentowane podczas startujących w Las Vegas targów CES 2024. Wśród świeżynek mamy między innymi hybrydowy model ThinkBook Plus Gen 5 Hybrid czy stacjonarny ThinkCentre neo Ultra.

Lista nowości jest długa i na dobrą sprawę dotyczy także serii Legion. Mnie natomiast przekonują głównie urządzenia serii ThinkBook oraz ThinkCentre, które w teorii skierowane są do biznesu. W praktyce są to jednak pewniaki w świecie Windowsa. Jako wieloletni użytkownik Maków, celowałbym właśnie w tę kategorię. Ot, nie przepadam za zaskoczeniami, szczególnie tymi niemiłymi.

//dzisiaj na dailyweb

Sektor MŚP z pewnością zainteresuje się tytułowymi nowościami, natomiast ThinkBook to już nie tylko sprzęt dla biznesu. Urządzenia wyglądają coraz atrakcyjniej, przy czym oferują rozwiązania, które śmiało określiłbym mianem seksi. Da się tu także dostrzec skupienie na AI. Do rzeczy.

Lenovo ThinkBook na CES

Lenovo ThinkBook 3

ThinkBook Plus Gen 5 Hybrid

Zacznijmy od hybrydy. Swojego czasu ubóstwiałem rzeczoną kategorię. Połączenie mobilnego komputera z tabletem wydawało mi się wprost stworzone do pracy kreatywnej. Rzeczywistość zweryfikowała później tę kwestię, natomiast obecność sprzętu 2w1 w biznesie nie jest czymś naturalnym (co nie oznacza, że takie połączenie nie występuje). Połączenie laptopa z tabletem oferuje zarówno dostęp do systemu Windows 11, jak i do Androida. Tak, to prawdziwa innowacja, która oddaje w ręce użytkownika solidną dawkę elastyczności. Mało tego, klawiaturę możemy podłączyć do osobnego ekranu, co sprawi, że otrzymamy niemal zwykły komputer, a tablet pozostaje oddzielnym urządzeniem.

Lenovo ThinkBook 4

Wspomniane rozwiązanie wymusza poniekąd stosowanie dwóch specyfikacji. W końcu to tak naprawdę dwa urządzenia, a nie jedno. Klawiatura-komputer otrzymała chip Intel Core Ultra 7, 32 GB LPDDR5X RAM i 1 TB pamięci na dane. Solidnie. Część tabletowa to natomiast Snapdragon 8+ Gen 1, 12 GB LPDDR5X RAM i 256 GB pamięci UFS 3.1. Niestety, na dostępność sprzętu musimy poczekać aż do końca wakacji. Według mnie – warto, choć cena przekroczy 1199 euro (bez VAT).

ThinkCentre neo Ultra

Kolejna nowość to neo Ultra i tutaj również będziemy musieli nieco zaczekać i również tu należy spodziewać się cen startujących od 1499 zł bez podatku VAT. Tutaj mamy tak naprawdę stacjonarną maszynę, której wymiary są zwyczajnie skromne. To powoduje, że sprzęt nie będzie nam zagracał biurka, przy czym nie zrezygnowano z solidnej specyfikacji i łatwej rozbudowy.

Lenovo ThinkBook 2

Na pokładzie znajdziemy między innymi procesory Intel Core i9 (na Intel vPro Enterprise), grafikę NVIDIA GeForce RTX 4060, a także do 64 GB LPDDR5 RAM. Kluczowa może być tutaj obecność niezależnego układu NPU i systemu, który w sposób efektywny wykorzystuje możliwości współpracy ze sztuczną inteligencją.

Inne nowości Lenovo na CES 2024? Mnie zainteresowały również: Lenovo ThinkBook 13x Gen 4 – ultralekki notebook z dedykowanym przyciskiem Copilot i ukłądem AI Lenovo LA3, a także ThinkCentre neo 50a Gen 5 – interesujący AiO z 24” lub 27” panelem.