Lenovo na targach MWC 2024 zaprezentowało swojego nowego laptopa. Ma on przezroczysty ekran, który można oglądać z drugiej strony wyświetlacza. Na co? Po co? Nie do końca potrzebuję odpowiedzi, bo wygląda on zjawiskowo!

Bardzo czekałem na nowinki ze stoiska Lenovo z targów MWC 2024. Przede wszystkim byłem ciekaw, jak będzie prezentowała się nowość, jaką jest przezroczysty laptop. Jakiś czas temu pisałem już o tym urządzeniu, ale informacji było bardzo niewiele. A teraz? Oto nowy członek w ekipie ThinkBooków!

//dzisiaj na dailyweb

Lenovo przedstawiło produkt ThinkBook Transparent Display Laptop, ale nie jest to raczej oficjalna nazwa nowego laptopa, a jedynie projekt koncepcyjny. Poznaliśmy szczegóły tego 17,3-calowego notebooka z ekranem. Nie będę ukrywać swoich zachwytów – wygląda to niesamowicie! Czy osobliwy design nie przełoży się jednak na niewygodę użytkowania?

Przezroczysty laptop Lenovo wygląda niesamowicie

Przeroczysty laptop
Tak wygląda przezroczysty laptop od Lenovo/ fot. The Verge

Przezroczysty laptop Lenovo to bezramkowy 17,3-calowy wyświetlacz MicroLED, który oferuje do 55 procent przezroczystości, gdy piksele są ustawione na czarne. W momencie, kiedy piksele się świecą, wyświetlacz staje się coraz mniej przezroczysty. Aż w końcu będziemy patrzeć na całkowicie nieprzezroczystą, białą powierzchnię o szczytowej jasności 1000 nitów.

Oprócz przezroczystego wyświetlacza laptop Lenovo ma również całkowicie płaską klawiaturę dotykową, a nie fizyczną klawiaturę z tradycyjnymi klawiszami. Powierzchnia ta będzie mogła się zmienić w przestrzeń do projektowania. W zasadzie jest to obraz projekcyjny. W momencie zbliżenia rysika do powierzchni rysunkowej klawisze znikają i możemy wykorzystać urządzenie do projektowania.

Klawiatura projekcyjna będzie wygodna? Czy sprzęt będzie lepszym tabletem niż laptopem?

Przezroczysty laptop
fot. The Verge

Pytania, które mi się nasuwają, są podstawowe: jak czuły będzie ten element i czy wygoda pisania lub rysowania będzie satysfakcjonująca? Trudno odpowiedzieć na nie w tej chwili. Mam też wrażenie, że większy sens ma tutaj funkcja tabletu (niż właśnie klawiatury). Pamiętajmy, że jest to na razie prototyp, a na targach odbyła się dopiero pierwsza testowa prezentacja.

ThinkBook Transparent Display Laptop ma również wbudowany całkiem interesujący moduł AI. Notebook ma zlokalizowaną małą kamerę z tyłu podstawy laptopa, aby rozpoznawać obiekty na urządzeniach umieszczonych za nim. Wyniki tego będzie można następnie wyświetlić na ekranie.
I jest to bardzo ciekawa funkcja, dla której przezroczysty laptop ma jakieś sensowne wykorzystanie. Poza tym, że ładnie wygląda i w pracy biurowej może oznaczać szybką kontrolę pracodawcy nad pracownikiem, po prostu nie widzę zastosowania dla powszedniego użytku. Opcje otwierają się dla grafików i projektantów.

Recenzja Withings Body Comp: smart waga, której możliwości robią wrażenie

Kiedy przezroczysty laptop od Lenovo pojawi się na rynku? Raczej nieprędko i na pewno nie będzie to sprzęt na każdą kieszeń, ale wiadomo nie od dzisiaj, że za nową technologie trzeba odpowiednio zapłacić. Producent liczy na to, iż produkt maksymalnie w ciągu 5 lat zadebiutuje. Mam parę obaw i chyba nie mieszczę się w przedziale konsumenckim, ale sam pomysł jest ciekawy i na pewno będę śledził temat.