CD PROJEKT RED przedstawiło swoją nową strategię biznesową i wydawniczą. Nie ujawniono wielu szczegółów, ale ogół wiadomości sprawia, że będzie na co czekać.

Przedstawione informacje dotyczą nowych gier z serii Cyberpunk 2077, Wiedźmin, czegoś z całkiem nowym światem oraz otwarcie się na multiplayera. Będzie też więcej produktów na licencjach tworzonych przez najlepszych w branży. W sumie zapowiedziano zakręcenie kołem franczyzy. Będzie więc naprawdę ciekawie.

CD PROJEKT RED

Marcin Iwiński rezygnuje z posady CEO

Zacznijmy od tego, że po 30 latach pracy w firmie Marcin Iwiński rezygnuje z posady CEO. Iwiński wraz z Michałem Kicińskim założyli firmę, która dziś jest potężną, rozpoznawalną i ważną marką.

R E K L A M A

Marcin Iwiński posiada też 12,78% spółki, co przekłada się przy dzisiejszej wartości giełdowej na około 1.4 miliarda złotych. W pewnym momencie Marcin Iwiński był nawet na 11 miejscu najbogatszych osób w Polsce według Forbes. Znalazł się też na liście 2000 najbogatszych osób na świecie.

Marcin Iwiński, ustępując z roli CEO firmy, nie rezygnuje jednak ze swoich obowiązków wobec niej. To nowa przygoda, gdyż zamierza złożyć kandydaturę na przewodniczącego rady nadzorczej. Marcin zaznacza też w liście, że ma wiarę i głód wrażeń odnośnie tego to, co przyniesie przyszłość oraz to, że firma wniesie się znów na nowy poziom.

CD PROJEKT RED

Nowe gry i otwarcie się na multi

Jak wcześniej pisałem, nie mamy konkretnych szczegółów. Pewne aspekty i plany są już nam jednak znane. Będzie naprawdę sporo się działo.

FePBhM WYAANTmW

Gry z uniwersum Cyberpunk 2077

To 2 gry z tego świata! Cyberpunk: Edgerunners to świetnie przyjęte anime na platformie Netflix. Tytuł pokazał, że nie tylko świat jest wspaniale wykreowany, ale również ma on sporo do zaoferowania w wielu warstwach medialnych, rozrywkowych i popkulturowych. Wielu fanów ma też nadal gra, na platformie Steam dochodziło ostatnio do rekordów — odnotowano ponad 1 milion graczy, grających w tym samym momencie. Redzi pochwalili się też ponad 20 milionami sprzedanych kopii tej gry!

Pierwszym tytułem nowego Cyberpunka będzie projekt Orion. Ma to być nowe rozdanie, które będzie czerpało z potencjału i fabuły gry Cyberpunk 2077. Za grę odpowiadać będzie nowe studio CD PROJEKT RED North America. Będą to połączone ekipy pracowników z Vancouver i Bostonu.

Druga gra to w sumie dodatek. Nosi nazwę Phantom Liberty, co można przetłumaczyć jako Widmo Wolności. Powinniśmy ją otrzymać w przyszłym roku.

Gry z uniwersum Wiedźmin

Studio poinformowało, że prace dotyczą 3 nowych tytułów. Przy czym jeden z nich ma być nową sagą i będzie wydany jako trylogia. Czy to oznacza aż 5 gier w sumie? Raczej tak :D .

  • Wiedźmin Sirius — to gra stworzona The Molasses Flood. To właśnie należące do CD PROJEKT studio z Bostonu. Wiedźmin od tego studia będzie inną grą niż do tej pory. Będzie skierowana do szerszej grupy odbiorców. Będzie posiadała zarówno tryb dla jednego gracza, jak i multi.
  • Nowa trylogia. Zapoczątkuje ją Wiedźmin Polaris. To nowy tytuł, który zapoczątkuje nową sagę. Będzie to gra, jaką już dobrze znamy. Obecnie znajduje się ona już w fazie preprodukcji. Druga i trzecia część będzie tworzona na fundamentach Polarisa.
  • Wiedźmin Canis Majoris. To oddzielny projekt. Tworzone będzie przez obce studio, ale pod nadzorem osób z CD PROJEKT RED. To właśnie ta gra ma bazować na silniki Unreal Engine 5. Co lepsze, wkrótce Redzi zdradzą nam więcej szczegółów.

CD PROJEKT RED

Nowa gra w nowym świecie

Projekt nazywa się Hadar. To gra, o której studio zaczęło myśleć już kilka lat temu. Prace koncepcyjne zaczęły się w 2021 roku. Ma to być tytuł, którego IP (własność intelektualna) po raz pierwszy w historii firmy tworzony jest od zera przez CD PROJEKT.

Więcej multi

Lakonicznie, ale wyraźnie wspomniano o trybie Multi. W zasadzie mówiono o wizji trzech tytułów, których opowieść będzie rozszerzona o doświadczenia gry sieciowej. To coś, na co na pewno czekało wielu graczy. Wydawać by się mogło, że pierwszym tytułem z multi będzie Wiedźmin Sirius.

CD PROJEKT RED

Nowe pomysły, lepsza jakość i więcej franczyzy

Czeka nas naprawdę sporo emocjonujących chwil. CD PROJEKT ma skupić się nie tylko na rozszerzeniu świata obecnych i nowych gier, ale również zwiększyć wydajność poszczególnych zespołów developerów. Duża uwaga ma być poświęcona jakości. Kolejnym założeniem będzie też to, o czym już pisałem powyżej — otwarcie się na gry multiplayer.

CD PROJEKT RED

Redzi chcą też „zakręcić kołem franczyzy”, oznacza to zwiększenie zasięgu i rozszerzenie obecnych starań. Dla nas oznacza to jedno — więcej filmów i seriali, merczów i wspólnych projektów, książek i komiksów oraz gry na smartfony. Dla mnie jak zawsze — spoko!

CD PROJEKT RED

Będzie się sporo działo. Pewnie mamy wiele oczekiwań, wiele nadziei, ale i również obaw. Nie wiem jak Wy, ale ja jestem prostym człowiekiem — widzę CD PROJEKT — wciskam KUP! Nawet pomimo afery z Ceberpunkiem…

CD PROJEKT RED