Nie pierwszy raz mówi się o tym, że Apple Watch ratuje życie. Co istotne, czyni to w sposób bezpośredni, stale monitorując funkcje organizmu ludzkiego. Tym razem smart zegarek giganta z Cupertino pozwolił uniknąć 67-latce z USA udaru. Wszystko, dzięki wykryciu guza (śluzak), który finalnie mógł skutkować zgonem.

Nowe technologie to nie tylko udogodnienia, efektowne interfejsy czy wysoki poziom rozrywki. To także, a może nawet przede wszystkim, rozwiązania dedykowane wszelkiej maści zdrowotności. Smart zegarki i opaski fitness monitorują funkcje życiowe i aktywności użytkownika. Wspomniane urządzenia zapisują tętno, saturację, liczbę kroków, asymetrię chodu czy dane EKG. To oznacza pokaźny pakiet danych, które pozwalają analizować organizm pod kątem zagrożeń i chorób. Sprytne algorytmu mogą pomóc uniknąć… śmierci.

Subskrybuj DailyWeb na Youtube!

Apple Watch wykrył guza

Nie, zegarki nie są urządzeniami medycznymi i nie powinny być używane, jako narzędzia diagnostyczne. Nie ma sensu się z tym spierać. Takie są fakty. Niemniej, tego typu sprzęt może udzielić nam wielu wskazówek dotyczących naszego stanu zdrowia. Jedną z rzeczy, które może wykryć Apple Watch, jest migotanie przedsionków. Takowa sugestia pojawiła się na zegarku Kim Durkee ze Stanów Zjednoczonych. Co istotne, nie było to zdarzenie jednostkowe, lecz seria informacji wyświetlanych przez urządzenie.Apple Watch 1

Koniec końców, kobieta zdecydowała się na wizytę u lekarza w celu skontrolowania stanu zdrowia. Badania wykryły u niej guza, który mógł wpłynąć na dopływ krwi do mózgu. To nic innego, jak ryzyko udaru. Doszło do wielogodzinnej operacji serca, podczas której usunięto (z powodzeniem) śluzaka.

To tylko kolejny przykład na to, że inteligentne zegarki nie są tylko efektownymi gadżetami, ale sprzętem, który poprawia nasz komfort życia oraz wspiera dbanie o zdrowie. Trzeba jednak pamiętać o tym, że nie wszystkie tego typu sprzęty oferują jednakową dokładność pomiarów. Miałem okazję korzystać ze sporej części dostępnych na rynku smart zegarków i w temacie dokładności Apple Watch wypada lepiej niż dobrze.

Znudził mi się Apple Watch, dlatego testuję Garmin Instinct 2 Solar