Premiera nowe Apple Watch 9 oraz Apple Watch Ultra 2 przyniosły również aktualizację do nowej wersji WachOS 10. Aktualizacja przyniosła sporo nowych funkcji. Inne trafią do nas w przeciągu najbliższych kilku miesięcy. Jedna z nich właśnie została udostępniona, to możliwość monitorowania biegu na bieżni w plenerze.

Niewątpliwie Apple Watch staje się nie tylko coraz lepszym kompanem na co dzień, ale również w trakcie treningu. Nowe funkcje i narzędzia dotyczą nie tylko bezpośrednio użytkowników, ale również twórców aplikacji.

//dzisiaj na dailyweb

Jest kilka funkcji, które nie są dostępne dla polskich użytkowników. To przykładowo świetne mapy topograficzne czy też cała platforma Fitness+. Mamy jednak też dobre wiadomości. Apple właśnie udostępniło nową funkcję związaną z treningami na bieżni.

Apple Watch i bieganie na bieżni

Apple właśnie poinformowało nas o ciekawej nowej funkcji, która zwiększa możliwości sportowe tego zegarka. Dotychczas osoby trenujące bieganie na bieżni w plenerze, mogły liczyć jedynie na zwykłe monitorowanie swojej aktywności. Teraz Apple wprowadza w naszym kraju funkcję — Apple Watch jest w stanie wykryć kiedy dotrzemy na bieżnię o standardowym kształcie.

Apple Watch Bieżnia

Wykorzystywane będą do tego dane z GPS i Apple Maps. Podczas treningu Bieg (plener) użytkownicy zostaną automatycznie poproszeni o wybór toru, gdy dotrą do jednej z wielu bieżni w Polsce (na początku treningu lub w trakcie treningu, jeśli wbiegli na bieżnię). Podczas treningu na bieżni użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o okrążeniach, wykonywać własne treningi i oznaczać segmenty z bardzo dużą dokładnością. Jeśli opuścisz swój tor podczas treningu, Apple Watch poinformuje Cię o tym odpowiednim alertem.

Po zakończeniu treningu użytkownicy otrzymują mapę w aplikacji Fitness na iPhonie z dokładnością do toru. Funkcja będzie działać na bieżniach o standardowym kształcie i tartanowej nawierzchni. W mało prawdopodobnym przypadku, gdy bieżnia nie zostanie wykryta dla użytkownika, może on przesłać tę informację za pośrednictwem mapy podsumowania treningu w aplikacji Fitness na iPhonie (po zakończeniu treningu).

Apple Watch Bieżnia

Oczywiście zdajemy sobie sprawę, że wiele osób, które uprawia sport profesjonalnie, korzysta z innych, konkurencyjnych produktów. Wysiłki Apple skutecznie zmniejszają jednak dystans do profesjonalnych rozwiązań. Trzeba w tym miejscu wspomnieć o innej funkcji, która została pominięta w mediach. Producenci oprogramowania zyskali możliwość dodawania własnych treningów i rodzajów sportu w natywnej aplikacji „trening”. O ile dobrze kojarzę, można się o tym już przekonać, korzystając ze znanej platformy treningowej TrainingPeaks.