Apple nie tylko szaleje z cenami swoich produktów, ostatnio także i usługi subskrypcyjnej, ale okazuje się również, że Final Cut Pro otrzymało również nową, większą cenę.

Ceny sprzętów od Apple ostatnio sięgają absurdów. Najwięcej emocji wywołał najpewniej podstawowy iPad (Marcin przygotował artykuł z tanimi alternatywami dla nowego, drogiego iPada), który znacznie podrożał, nie oferując właściwie wiele nowego. Ponadto tym samym pozostałe produkty, które nawet nie doczekały się aktualizacji, otrzymały nową oczywiście wyższą cenę. To oczywiście nie koniec zmian w cenniku producenta, bo również dosięgnęły one większości usług subskrypcyjnych, takich jak Apple One, Music czy TV+.

Idąc za artykułem Pawła, Apple podnosi ceny usług: Polska cena Apple TV+ wzrośnie z 24,99 zł na 34,99 zł. Taki sam scenariusz nastąpi w przypadku pakietu usług Apple One Dla Ciebie (Apple TV+, Apple Music, Apple Arcade) – cena również podniesie się z 24,99 zł na 34,99 zł. Apple One Dla Rodziny zaliczy wzrost z 39,99 zł na 44,99 zł. Najmniejsza podwyżka dotknie Apple Music – subskrypcja ta podrożeje o zaledwie 2 zł (z 19,99 zł na 21,99 zł).

R E K L A M A

16,2-calowy MacBook Pro M1 Pro zastąpił u mnie Pro 13 M1. Pierwsze wrażenia z przesiadki

Robi się naprawdę drogo, a Apple robi radykalne kroki w swoich cennikach. Oczywiście najbardziej dotkliwe dotyczą sprzętu. Przez chwilę liczyłem, że moim kolejnym upgradem będzie wymiana iMaca 5K na następcę (wersje PRO), który się jeszcze nie pojawił, to nie ma co się łudzić, że będzie on tańszy niż 20-25k PLN, patrząc na to, ile kosztuje aktualny, 24″ iMac. Będę musiał także zrewidować moją wymianę iPhone co drugi rok, bo płacenie niespełna 7K PLN za smartfon (tyle płaciłem za Macbooka kilka lat temu), jak bardzo ważnej roli by on nie pełnił w codziennym życiu (zawodowym), to ceny graniczą z absurdem. Nic zatem dziwnego, że kupno iPhone 13 w 2022 ma większy sens niż kiedykolwiek.

Final Cut Pro również z nową ceną

Pośród tych wszystkich rozmów o cenach nowego sprzętu, a także o usługach abonamentowych Apple, umknęło opinii publicznej to, że pojawiła się również nowa cena Final Cut Pro. To genialne narzędzie do edycji materiałów video podrożało wyraźnie. Teraz przyjdzie za nie zapłacić nie 1399 PLN, tylko 1 799 PLN.

Popularny FCPX to genialne narzędzie, z którego sam korzystam, na całe szczęście ja w ubiegłym roku kupiłem je za okolice 1200 PLN i wygląda na to, że to był doskonały ruch. Oczywiście uważa, że nadal, nawet po podwyżce z pewnością warto, ale Apple dało zielone światło także innym, konkurencyjnym rozwiązaniom do tego, by podnieśli także i swoje ceny.

iPhone 15 i 15 Pro bez fizycznych przycisków. Zamiast tego – haptic engine

Drożyzna to oczywiście w jakimś stopniu odbicie tego, co dzieje się aktualnie na rynku. Słaba złotówka, potężny spadek wartości pieniądza przez szalejącą inflację. O zgrozo, jestem przekonany, że w przyszłym roku, jeśli sytuacja się ustabilizuje, ceny nowego iPhone sięgną ponad 7K PLN, by nie powiedzieć, że zbliżą się 8K PLN. Istne szaleństwo.