Nowy Apple HomePod to niejedyna nowość, którą zaserwuje nam w niedługiej przyszłości Apple. W planach jest coś na wzór iPada, będzie tańsze i ma służyć do obsługi inteligentnego domu.

Cieszyłem się na wieść o nowym HomePodzie, który jest istotnym elementem inteligentnego domu opartego o Apple HomeKit. Okazuje się, że Apple mocno kombinuje jak jeszcze bardziej dopasować swoje portfolio do rynku smart home. W nowym raporcie Bloomberga można przeczytać, że Apple szykuje całą serię urządzeń z kategorii Smart Home. Zdradza, też co będzie pierwszym.

Nest Hub 2

Apple iPad jako kontroler Home Hub

Oczywiście Apple nie tworzy niczego na nowo. Próbuje jednak wejść na dobrze rozwinięty rynek, na którym rządzi Google, Amazon czy Lenovo.

Według wspomnianego raportu pierwszym z nich ma być urządzenie, formą przypominające Apple iPad. Ma być ono jednak znacznie tańsze. Jego głównym zadaniem ma być kontrola aplikacji Apple Home i podlegających mu urządzeń. Urządzenie będzie również wyposażone w kamerę i głośnik, dzięki czemu będzie można przeprowadzać połączenia FaceTime. Urządzenie ma posiadać obudowę z magnesami lub inną możliwością montowania na ścianie i innych powierzchniach. Osoby udzielające informacji redakcji Bloomberg twierdzą, że taki sprzęt może zadebiutować już w 2024 roku.

Wspomniano o serii urządzeń. Kolejnymi urządzeniami byłyby te o jeszcze większej przekątnej ekranu, które konkurowałyby z urządzeniami Amazon Echo czy Google Nest Hub. W październiku redakcja tego samego serwisu wspominała o uchwycie do iPada, który integrowałby iPada z HomePodem lub był nawet samodzielnym głośnikiem.

Apple HomePod

Wiadomo też, że Apple znów zaproponuje klientom nową wersję Apple TV. W zasadzie na rynku cieszymy się całkiem świeżą wersją 4K z procesorem z najnowszego iPhone 14. W przyszłym roku przystawka dostanie jednak ulepszony procesor i zyska więcej mocy. Nadal nie będzie jednak obsługiwać materiałów w rozdzielczości 8K – co więc kryje się za intencją Apple — nie wiadomo. Może to mieć jednak związek z rozwojem kategorii Smart Home, bo właśnie w tym kontekście rozmawiali redaktorzy Bloomberga.

Używany smartfon to nie najlepszy wybór – dlaczego nie warto kupować sprzętu z drugiej ręki?