Ciekawe informacje płyną zza oceanu. Apple, które do niedawna było najwięcej wartym przedsiębiorstwem na świecie, straciło pierwsze miejsce w rankingu. Firma musiała zwolnić miejsce na tronie dla innej słynnej amerykańskiej korporacji – Microsoft.

Informacje o wartości obu firm pochodzą z raportów za pierwszy kwartał fiskalny 2022 roku. Apple niestety nie zarobiło tyle, ile przewidywano ze względu na nieco słabszą sprzedaż iPhone’ów. Z kolei Microsoft zaskoczył wszystkich i niepostrzeżenie osiągnął świetną wartość.

Na te dane od razu zareagowała giełda. Akcje firmy stworzonej przez Billa Gatesa poszybowały w górę, natomiast Apple spadły o 3,5%. Microsoft dzięki temu stał się najbardziej wartościową firmą świata z kapitalizacją rynkową wartą 2,48 biliona dolarów. W tym czasie kapitalizacja Apple wyniosła 2,46 biliona USD, co plasowało firmę zaraz za Microsoftem.

Apple i Microsoft idą łeb w łeb

Umówmy się – jednak dla większości z nas są to dane czysto teoretyczne, niemające pokrycia w rzeczywistości. Chyba że posiadacie akcje Microsoft lub Apple, wtedy przepraszam i chętnie dowiem się jak to jest być tak niebotycznie bogatym 😉

Trzeba jednak przyznać, że zarówno Apple, jak i Microsoft mają za sobą całkiem niezły okres. Choć firma prowadzona przez Tima Cooka sprzedała faktycznie mniej iPhone’ów w pierwszej połowie 2021, to trudno tu mówić o jakimś załamaniu. Tym bardziej, że gigant niedawno zaprezentował nowe iPhone’y 13. Fani marki (i nie tylko) dobrze zareagowali także na zapowiedź nowych MacBooków Pro z autorskimi procesorami Apple M1 Pro i M1 Max, które zdają się być dokładnie tym, czego oczekiwali najbardziej wymagający użytkownicy i użytkowniczki.

A Microsoft? Microsoft spokojnie i stabilnie kroczy po swoje. Przychód firmy w Q1 2022 wyniósł 45,3 miliarda dolarów, co stanowi aż o 22% więcej od poprzedniego kwartału. Skąd taka dobra forma? Gigant z Redmond zdradza, że najlepsze wyniki notują ostatnio usługi chmurowe, a także produkty Office oraz… LinkedIn. Sieć społecznościowa przyniosła aż o 42% więcej przychodu w ostatnim kwartale.

Pamiętajmy, że Microsoft jest też świeżo po wydaniu swojego najpopularniejszego produktu – najnowszej wersji Windowsa. Windows 11 również jest oceniany całkiem nieźle, choć nie ustrzegł się kilku błędów wieku dziecięcego. W każdym razie ten kwartał może być równie ekscytujący jeśli chodzi o walkę na szczycie: Apple vs. Microsoft.