Tym razem w końcu się uda! Tak przynajmniej myślą w Microsofcie. Najnowszy procesor ma być wreszcie przełomowy i pokonać Apple.

Jak pisze Tom Warren, specjalista od produktów Microsoft, po latach problemów, nadchodzące chipy Qualcomm mogą być wielkim momentem dla Windows Arm. Microsoft jest ponoć przekonany, że seria nowych laptopów z systemem Windows z procesorem Arm pokona MacBooka Air firmy Apple z procesorem M3 zarówno pod względem wydajności procesora, jak i zadań akcelerowanych przez sztuczną inteligencję.

//dzisiaj na dailyweb

Microsoft przygotowuje się do pełnego przedstawienia swojej wizji „komputerów AI” w przyszłym miesiącu podczas wydarzenia w Seattle. Firma organizuje wydarzenie poświęcone sztucznej inteligencji w poniedziałek 20 maja – tuż przed rozpoczęciem Build 2024.

Snapdragon X Elite wreszcie odmieni Windows Arm?

Windows 11

Po latach nieudanych obietnic ze strony Qualcomm Microsoft wierzy, że nadchodzące procesory Snapdragon X Elite w końcu zaoferują wydajność, której szukał, aby znacznie bardziej agresywnie promować Windows na Arm. Nadchodzące procesory Qualcomm mają pojawić się w tym roku w różnych laptopach z systemem Windows i najnowszym sprzęcie Microsoft Surface.

Microsoft jest tak pewny nowych chipów Qualcomm, że planuje szereg demonstracji, które pokażą, że procesory są szybsze niż M3 w MacBook Air w zadaniach CPU, akceleracji AI, a nawet emulacji aplikacji. Według informacji, do których dotarł The Verge nowe komputery PC z systemem Windows AI będą miały szybszą emulację aplikacji niż Rosetta 2.

Jeśli macie te aplikacje, Microsoft nie zaktualizuje komputera z systemem Windows 11

Microsoft opisuje urządzenia z procesorami Qualcomm Snapdragon X Elite jako „komputery nowej generacji AI Copilot”, co ma na celu odróżnienie ich od istniejących komputerów PC z procesorami Intela i AMD. Ta nowa klasa komputerów w pierwszej kolejności uzyska dostęp do nowych funkcji systemu Windows opartych na sztucznej inteligencji, w tym szalenie ciekawej aplikacji AI Explorer, zapowiadanej jako narzędzie, które pozwala „odzyskać wszystko, co kiedykolwiek widziałeś lub zrobiłeś na swoim urządzeniu”. To fascynująca, choć trochę straszna wizja.

Microsoft i Qualcomm wierzą, że Snapdragon X Elite pokona applowski M3. Być może nawet tak będzie, choć ze strony tej dwójki już wcześniej widzieliśmy podobne deklaracje. Problem jest jednak taki, że Apple ma w garażu jeszcze M3 Pro czy M3 Max, o których chyba zapomniano w Redmond.