Microsoft poinformował właśnie, że 5 października najnowsza odsłona systemu Windows 11 zostanie wypuszczona oficjalnie. Do tej pory mogliśmy pobierać wersje testowe, które były zbliżone do finalnej wersji.

W przypadku systemu Windows 11 mam mieszane odczucia, bo ciągle uważam, że Microsoft zbytnio poszedł w kierunku upodobnienia Windowsa do systemu Apple MacOS. I nie, nie przyjmuję tłumaczenia, że takie są trendy. Po prostu.

R E K L A M A

Windows 11 – premiera już 5 października 2021

Co ciekawe, każdy komputer, który spełnia wymagania systemowe i posiada Windows 10, otrzyma darmową aktualizację do systemu Windows 11. To samo dotyczy sprzętów, które są nowe i mają preinstalowany system Windows 10.

System pojawi się za nieco ponad miesiąc, 5 października. Microsoft zastrzega jednak, że aktualizacja będzie wypuszczana stopniowo ze względu na olbrzymie zainteresowanie Windows 11. Pierwszeństwo mają mieć komputery z Windows 10 właśnie. Cały proces powinien zakończyć się w pierwszych miesiącach 2022 roku.

Wymagania sprzętowe dla nowego systemu

  • Procesor: 64-bitowy z co najmniej dwoma rdzeniami, taktowany zegarem 1 GHz lub szybszy albo zgodny ze standardem System on a Chip (SoC)
  • Karta graficzna: zgodna z biblioteką DirectX 12 lub nowszą i ze sterownikiem WDDM 2.0
  • RAM: 4 GB
  • Miejsce na dysku: 64 GB
  • Oprogramowanie układowe: UEFI z obsługą bezpiecznego rozruchu
  • Moduł TPM: Mikroukład Trusted Platform Module (TPM) w wersji 2.0
  • Połączenie z Internetem: niezbędne do ukończenia konfiguracji przy pierwszym użyciu

Jeśli interesuje Was więcej informacji na temat programu testów i samej beta wersji Windows 11 to warto zapoznać się z tekstem na oficjalnym blogu Windows.

Windows 11: jak zmienić domyślną przeglądarkę?

Zmiana domyślnej przeglądarki nie jest oczywiście niemożliwa. Microsoft jednak na tyle utrudnił to działanie, że delikatnie mówiąc – jest to mega żałosne. W celu zmiany domyślnej przeglądarki trzeba przejść do ustawień aplikacji w Panelu Sterowania, a następnie wybrać domyślną przeglądarkę. Niby proste, ale Windows 11 zmusi nas do wyboru przeglądarki dla każdego typu plików osobno. Chodzi o rozszerzenia: HTM, HTML, PDF, SHTML, SVG, WEBP, XHT, XHTML, FTP, HTTP i HTTPS.