Kilka dni temu pokazaliśmy najważniejsze różnice pomiędzy podstawowymi modelami smartfonów Apple. Teraz bierzemy na tapet zmiany, które zostaną pokazane w najnowszej serii. Oceńmy więc – iPhone 15 Pro Max vs iPhone 14 Pro Max.

Jestem w pełni zadowolonym użytkownikiem smartfonu Apple iPhone 14 Pro Max. Całkiem możliwe, że przesiądę się na model iPhone 15 Pro Max, dlatego też mocno interesują mnie zmiany, które pojawią się w najnowszej odsłonie telefonu z logo nadgryzionego jabłka na obudowie. Co więcej, wygląda na to, że nowa – lekka, tytanowa obudowa z lekko zakrzywionymi krawędziami i węższe ramki wyświetlacza to tylko zapowiedź nowości.

//dzisiaj na dailyweb

Apple przygotowuje znacznie więcej. Serwis MacRumors przygotował ciekawe zestawienie, w którym pokazuje różnice pomiędzy ubiegłorocznym, a tegorocznym sztandarowcem. My przyglądamy się liście i wybieramy najistotniejsze cechy. Nie przedłużajmy…

Apple iPhone 15 Pro Max vs iPhone 14 Pro Max

iPhone 14 Pro
iPhone 14 Pro Max vs iPhone 14 Pro

Na początek zmiany „na gorsze”, bo takie też się tu pojawią. Apple iPhone 15 Pro Max będzie grubszy od poprzednika (8,25 mm vs 7,85 mm). Taką zmianę wymusi zastosowanie innego aparatu fotograficznego oraz obudowy. Kolejnym „zonkiem” może okazać się cena, która według nieoficjalnych danych może wzrosnąć o 100 dolarów. Obstawiam, że dla nas nie będzie to 500 zł, lecz 700, 800 a może nawet 900 zł.

Jeśli zaś chodzi o dobre informacje, możemy liczyć na istotnie węższe ramki (1,55 mm vs 2,17 mm), a także całkiem nowy przycisk zastępujący przełącznik wyciszania. Zamiast portu Lightning oferującego prędkość transferu na poziomie 480 Mb/s będziemy mogli korzystać z USB-C zapewniającego przepustowość do 40 Gb/s. Robi wrażenie, prawda? Idźmy dalej.

iPhone 15 Pro Max będzie mieć jaśniejszy obiektyw główny (f/1.7 zamiast f/1.79). Pojawi się też całkiem nowy teleobiektyw peryskopowy z 6-krotnym zoomem optycznym, a także wydajniejszy skaner LiDAR. W tym ostatnim upatruję szansy na jeszcze sprawniejszy tryb portretowy oraz filmowy. Dzisiejsze smartfony, dodam – topowe, oferują wysokość jakość zdjęć i wideo, ale ich bolączką jest mizerny efekt głębi. Jedyną możliwością poprawy tego stanu rzeczy jest połączenie wspomnianego sensora (LiDAR) i działania sztucznej inteligencji. W zestawie sprzedażowym znajdzie się także 1,5 m kabel USB-C do USB-C w oplocie dopasowanym kolorystycznie do urządzenia.

iPhone 15 vs iPhone 14 – podsumowujemy najważniejsze różnice pomiędzy smartfonami Apple

To najważniejsze zmiany, ale możemy liczyć także na bardziej oczywiste nowości, takie jak:

  • 8 GB RAM zamiast 6 GB
  • Chip Apple A17 Bionic 3 nm zamiast A16 Bionic 5 nm
  • WiFi 6E zamiast WiFi 6
  • Do 2 TB pamięci zamiast 1 TB
  • Ładowanie przewodowe 35 W zamiast ~27 W
  • Standard bezprzewodowego ładowania Qi2 o mocy 15 W zamiast Qi 7,5 W