Apple pokazało w zeszłym tygodniu nowe iPhone’y z serii 15. Jak podaje portal 9to5Mac firma ma spore powody do radości.

Podczas Apple Event, który oglądaliśmy na żywo większością redakcji i który solidarnie skrytykowaliśmy, zaprezentowano cztery nowe iPhone’y. Są to iPhone 15, iPhone 15 Plus, iPhone 15 Pro i iPhone 15 Pro Max. O ile prezentacja była nudna i momentami cringe’owa, to zaprezentowane iPhony spotkały się raczej z ciepłym przyjęciem. Wszystko za sprawą upgrade’u bazowego modelu i obniżki cen w polskim sklepie Apple.

//dzisiaj na dailyweb

W dzisiejszym artykule o plotkach dotyczących iPhone 16, Daniel zastanawiał się, jak wyglada sprzedaż nowych modeli Apple. Spieszę z odpowiedzią, choć zaznaczam, że mówimy o danych szacunkowych oraz okresie przedsprzedaży, bo iPhone 15 nie jest jeszcze dostępny w otwartej sprzedaży.

iPhone 15 Pro i 15 Pro Max

iPhone 15 – wzrost sprzedaży o minimum 10%

Oczywiście dane, o których dziś mówimy, są szacunkami firm analitycznych, które badają zakupy reprezentatywnej grupy konsumentów, na ich podstawie szacując ogólny wolumen sprzedaży. Tego typu badania obarczone są oczywiście mniejszym lub większym błędem statystycznym, ale są dobrym narzędziem do śledzenia trendów sprzedaży. Zwłaszcza że na oficjalne dane sprzedaży od Apple jeszcze poczekamy. 

Jak informuje 9to5Mac, firma analityczna WedBush szacuje, że w stosunku do poprzednich modeli w adekwatnym przedziale czasowym, Apple sprzedało o ponad 10% iPhonów więcej. Szczególnie dobrze radzą sobie modele Pro i Pro Max, ze szczególnym wskazaniem na tego drugiego. Największy i najdroższy iPhone 15 jest hitem sprzedażowym w USA, Indiach i… Chinach. W tych ostatnich, mimo propagandy rządowej, iPhone’y 15 Pro i Pro Max sprzedają się świetnie. Wciąż rosnąca i bogacąca się klasa średnia w Indiach odpowiada za wzrost sprzedaży Pro Max o 25%, w stosunku do poprzedniego roku. O sukcesie sprzedażowym najnowszych telefonów od Apple świadczy też przesunięcie dat wysyłek do hurtowych odbiorców z końca października na początek listopada. 

Energia w iPhone 15: poznaliśmy pojemność baterii w najnowszych smartfonach Apple

iPhone 15 – sprzedaż w Polsce

W Polsce nie mamy żadnych danych na temat sprzedaży najnowszych iPhone’ów. Zrobiłem jednak mały research, przeglądając strony www najpopularniejszych autoryzowanych sprzedawców Apple i elektromarketów. W wielu z nich brakuje poszczególnych modeli, przede wszystkim najtańszych iPhone 15 Pro, a kilka z nich deklaruje czas wysyłki późniejszy niż oficjalna data 22 października. Nie musi to świadczyć o wyjątkowej sprzedaży, a o niewielkiej ilości telefonów, które trafiły na polski rynek. Tak czy inaczej, popyt przewyższył podaż.

Wielu z nas wciąż oczekuje po Apple kolejnych amazing things, jednak tabelki w  Excelu wskazują jasno, że firma pod skrzydłami Tima Cooka rozwija się stabilnie, w kierunku, który księgowych firmy pewnie bardzo cieszy.