Smartfony serii iPhone 15 zadebiutują już 12 września. Apple przygotowało solidne odświeżenie sztandarowego modelu i tak iPhone 15 Pro Max zostanie wyposażony w nieprzyzwoity teleobiektyw peryskopowy. Znamy szczegóły jego specyfikacji technicznej.

Jako zagorzały fan urządzeń Apple, dosłownie przebieram nogami na myśl o zbliżającym się evencie. To oznacza, że iPhone 15 Pro Max niedługo trafi do mnie na testy i tymczasowo (choć niekoniecznie tymczasowo) zastąpi użytkowanego iPhone’a 14 Pro Max lub iPhone’a 14 Pro (użytkuję obydwa modele). W zasadzie znamy już większość danych odnośnie do aparatu tytułowego modelu, natomiast dziś pojawiły się interesujące informacje o najbardziej wyczekiwanej zmianie dotyczącej jednego z obiektywów. Tak, chodzi o teleobiektyw peryskopowy.

//dzisiaj na dailyweb

Najnowszy, topowy iPhone, poza teleobiektywem peryskopowym, otrzyma także 48 MP sensor główny SONY IMX803 z obiektywem o świetle f/1.78 oraz Aparat ultraszerokokątny z 12 MP matrycą i szkłem z przysłoną f/2.2. Brzmi całkiem nieźle, szczególnie że w głównej jednostce fotograficznej z pewnością nie zabraknie sensor-shift OIS, czyli genialnej, optycznej stabilizacji obrazu oraz autofokusa z detekcją fazy. Zajmijmy się jednak teleobiektywem.

Teleobiektyw peryskopowy w Apple iPhone 15 Pro Max wniesie fotografię portretową na wyższy poziom

iPhone 14 Pro Max

Dobrze, nie tylko fotografię portretową. Teleobiektyw sprawdzi się także w przypadku realizowania sesji oddalonych od nas obiektów oraz dyskretnych zadań fotograficznych. Matrycę obsługująca rzeczony element cechuje rozmiar 1/1,9-cala, czyli znacznie większy niż w przypadku iPhone’a 14 Pro Max (1/3.5-cala). To nie koniec dobrych wieści…

Ogniskowa nie będzie już wynosić 77 mm, jak w poprzedniku, lecz 85 mm. Przysłona to w dalszym ciągu f/2.8 i tutaj nie powinniśmy spodziewać się progresu. Jasne, chcielibyśmy oglądać w smartfonach jeszcze jaśniejsze teleobiektywy, ale to spowodowałoby nie tylko wzrost rozmiarów urządzeń, ale także znacznie wyższy koszt ich produkcji.

iPhone 14 Pro Max najpopularniejszym smartfonem 2023 roku. Samsung zdobył dopiero piątą pozycję

Przypominam, że teleobiektyw w modelu iPhone 15 Pro Max ma mieć konstrukcję peryskopową. Co to właściwie oznacza? Będziemy mieli do czynienia z obiektywem zmiennoogniskowym, dzięki czemu nowy smartfon zaoferuje 6-krotny zoom optyczny. Dla porównania, iPhone 13 Pro Max to „jedynie” 3-krotny zoom optyczny.

https://twitter.com/feni_book/status/1699234578316365928

Teraz nie pozostaje nam nic innego, jak uzbroić się w cierpliwość i oczekiwać premiery nowych smartfonów z logo nadgryzionego jabłka na obudowie. Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o poszczególnych modelach, odsyłam Wam do naszych wcześniejszych materiałów traktujących o wariantach iPhone 15 oraz iPhone 15 Pro.