Android 13 jest aktualnie w fazie beta testów, ale wiele osób czeka z instalacją na stabilną wersję oprogramowania. Okazuje się, że ta pojawi się z lekkim – miejmy nadzieję – opóźnieniem.

Pierwszym urządzeniem, które otrzyma system Android 13 już po wyjęciu z pudełka, będzie Google Pixel 7. Premiera smartfona spodziewana jest na 6 października, choć producent nie potwierdził tego jeszcze oficjalnie. Jeśli zaś chodzi o modele dostępne na rynku, pierwszeństwo aktualizacji, jak zawsze, mają wcześniejsze generacje Pixeli. Dopiero w następnej kolejności update trafi do urządzeń firm współpracujących z Google.

R E K L A M A

Android 13 najwcześniej w połowie września

W tym roku Google zapowiedziało aktualizację Androida wcześniej, niż miało to miejsce dotychczas. Również wersje beta zagościły na wybranych urządzeniach w nieoczekiwanym (wcześniejszym) terminie. Nie przełoży się to jednak na udostępnienie stabilnej wariacji na temat zielonego robota. Jeśli wziąć pod uwagę zapiski dotyczące biuletynu bezpieczeństwa, możemy sądzić, że stanie się to dopiero w połowie przyszłego miesiąca.

Android 13

Google, udostępniając sierpniowe łatki bezpieczeństwa, zawarło tam informację, iż kolejne poprawki zostaną wydajne najpewniej po 1 września. To sugeruje, że Android 13 może trafić na Pixele właśnie wtedy. Uściślając – mówimy o dwóch tygodniach, czyli po tym jak „trzynastka” trafi AOSP (Android Open Source Project). Choć możemy mieć do czynienia z błędem, oczekuję, że firma wyda nowego Androida właśnie w połowie września.

Kto jeszcze może liczyć na relatywnie szybką aktualizację do Androida 13? Więcej niż pewne jest to, że na wysokości zadania staną Samsung z nakładką One UI 5.0, OPPO, Xiaomi, realme, vivo, a także Motorola. Z punktu widzenia przeciętnego użytkownika opisywane opóźnienie nie powinno stanowić bezpośredniego problemu. Dłuższa praca nad oprogramowaniem, może pozwolić na dopracowanie softu. Jak wiemy, Android, szczególnie ten „młody wiekiem” potrafi płatać figle, co często objawia się błędami i nieprawidłowo działającymi funkcjami. Być może Google chce tego uniknąć.

O tym, jak szybko faktycznie Android 13 trafi na zgodne z tą wersją systemy, przekonamy się najwcześniej za miesiąc.