Ciągle trwają prace nad Androidem 12L, dostosowującym się lepiej do większych ekranów. Tymczasem Android 13 i jego kolejne funkcje znowu wyciekły.

Preview Androida 13 powinien pojawić się najprawdopodobniej w lutym lub marcu. Jednak już od jakiegoś czasu pojawiają się przecieki nowych funkcji z kolejnej wersji systemu. Obecnie nowe funkcje, które wyciekły to możliwość przenoszenia dźwięku oraz ułatwione skanowanie kodów QR.

Android 13 i kolejne nowości

Pierwsza z funkcji przypominać będzie działaniem przekazywanie muzyki z iPhone’a na HomePoda Mini. Po zbliżeniu telefonu muzyka przenosi się na głośnik, a po ponownym przyłożeniu powróci na telefon.

R E K L A M A

Ze zdjęć wynika, że podobna funkcja być może byłaby dodana do Androida 13. Widać na nich komunikat zbliż, aby zacząć odtwarzać na demo. Nie ma jeszcze konkretnych informacji, w jaki sposób będzie działać ta funkcja.

Obecnie można przypuszczać, jak mniej więcej będzie ona zaimplementowana. Nie wiadomo, czy funkcja będzie łączyła się z głośnikami poprzez NFC, czy UWB. Jednak w jakiś sposób telefon musiałby być w stanie wykryć urządzenie, do którego go zbliżymy. Oraz także, czy będzie to funkcja działająca z wydanymi głośnikami do tej pory, czy będzie to funkcja kolejnej generacji.

Kolejna, nowa funkcja w Android 13, która wyciekła to ułatwione skanowanie kodów QR.

Według zdjęć, które dostało Android Police, dodatkowym skrótem na ekranie blokady byłby skrót do skanera kodów. Oraz była możliwość umieszczenia skrótu w menu szybkich ustawień.

Oczywiście, tak jak w przypadku poprzedniej funkcji, niezbyt wiadomo, jak będzie działać ta funkcja. Może będzie uruchamiała bezpośrednio tryb w kamerze do rozpoznawania kodów. Ciekawe, czy ta funkcja mogłaby odnosić do tej funkcji, ale z Google Lens. W moim wypadku rozpoznawanie QR kodów z Lens działało sprawniej.

Dobrze, że Google robi coś w kierunku ułatwienia rozpoznawania kodów QR. Teoretycznie, są one sporym ułatwieniem. Zamiast wysłać dołączoną instrukcję do przykładowo monitora czy płyty głównej wystarczy wysłać kod QR, który przekierowałby do strony internetowej, gdzie użytkownik miałby dostęp do zawsze aktualnej instrukcji.

Dzięki nim można także dołączyć w łatwiejszy sposób do sieci Wi-Fi czy również dołączać do rozmów grupowych.