Jednym z częściej poruszanym w sieci tematów związanych ze smartfonami są aktualizacje Androida i porównanie wsparcia z tym, jakie zapewnia Apple. Dziś producenci zapewniają znacznie dłuższy cykl uaktualniania urządzeń i warto poznać konkretne liczby. Takie Google oferuje aż 7 lat regularnych update’ów, ale co z innymi?

Jeszcze do niedawna temat był klarowny. Jeśli zależało nam na długim wsparciu w postaci aktualizacji systemowych, musieliśmy wybierać iPhone’y. Sprzęt z logo nadgryzionego jabłka na obudowie otrzymywał regularne update’y przez nawet sześć lat. To oznaczało, że jeśli ktoś wybrał sprzęt, który swoją premierę miał trzy lata wcześniej, mógł liczyć na dalsze trzyletnie wsparcie. Oczywiście każda kolejna iteracja iOS dla starszego sprzętu oznaczała mniejszą liczbę funkcji niż ta, która trafiała do świeżynek w ofercie. Coś za coś.

//dzisiaj na dailyweb

Niestety, w świecie Androida, najczęściej mogliśmy liczyć na jedną, dwie, a w najlepszym przypadku trzy duże aktualizacje, przy czym ta ostatnia zazwyczaj bywała sporo opóźniona. Mówimy naturalnie o urządzeniach z wyższej półki cenowej lub droższych średniakach. Typowy mid-end lub segment budżetowy wypadał na tym tle jeszcze gorzej. Coś jednak drgnęło i od pewnego czasu producenci prześcigają się w temacie długości wsparcia.

Aktualizacja Androida – który producent stosuje najlepszą dla użytkownika politykę?

Aktualizacje Androida

Dlaczego piszę o tym właśnie teraz? Okazuje się, że jedna z firm tworzących sprzęt pracujący pod kontrolą Androida postanowiła nie tylko dogonić Apple, ale nawet je wyprzedzić. Nie przedłużajmy więc i sprawdźmy, który producent oferuje dziś najlepsze wsparcie.

Google i Pixele – w ich przypadku w grę wchodzi aż siedmioletnie wsparcie urządzeń, poczynając od modeli Pixel 8 oraz Pixel 8 Pro. Tym samym gigant z Mountain View pokonał swojego największego konkurencja, firmę Apple. Na cztery lata wsparcia modeli flagowych możemy liczyć także w przypadku Samsunga i Xiaomi. Zasadniczo, taką politykę przyjęto stosunkowo niedawno, ale i tak należą się tu słowa uznania. Co ważne, podobnie wygląda to w OPPO oraz w OnePlusie. Po czteroletnim wsparciu, możemy spodziewać się jeszcze roku poprawek bezpieczeństwa.

Fotograficzne porównanie iPhone 15 Pro Max vs iPhone 14 Pro Max. Pomóżcie wyłonić zwycięzcę

Na trzyletnie, pełne wsparcie i roczne łatki mogą liczyć użytkownicy kilku motoroli oraz najnowszych smartfonów marki Nothing. W przypadku ASUS-a oraz realme będzie to zaledwie 2 lata. Na naszym rynku liczy się również Huawei, natomiast tutaj sprawa jest dość skomplikowana na co wpływ ma napięcie na linii producent – Google. Firma nie skupia się tutaj na uaktualnieniu swojej nakładki wraz z ekosystemem HMS.

Jak widzicie, Android ewoluował w dobrą stronę i dziś ponoszenie kwestii wsparcia w wojenkach pomiędzy użytkownikami ekosystemów Apple i Google przestaje mieć sens.