W ostatnim czasie tematyka AI zyskała ogromną popularność wśród ludzi. Wynika to z dynamicznego rozwoju tej gałęzi technologii oraz jej specyfikacji, która do niedawna była znana tylko z nierealnej rzeczywistości kinematograficznej. Dziś wiemy, że sztuczna inteligencja już teraz jest systematycznie rozwijana w naszej rzeczywistości.
Wiele twórczych programów, czy stron opiera się właśnie na technologii AI. W tym artykule przyjrzymy się pewnemu case’owi oraz stronie Sudowrite. Chcę wam pokazać, jak AI może nam pomóc w sytuacji, gdy brakuje nam weny lub pomysłu.
Case Study Leanne Leeds
Leanne Leeds jest pisarką z gatunku „cozy mistery”. W odróżnieniu od zwykłych kryminałów cozy mistery cechuje niższy poziom drastyczności. Dodatkowo bohaterowie, którzy poszukują winowajcy, nie są związani ze specjalistycznymi organami śledczymi.
Znając już tematykę, w jakiej obraca się Leanne w swoich książkach, możemy przejść do jej studium przypadku. W pewnym momencie, pisarce zaczęło brakować weny, która jest niezbędna w branżach twórczych. Leanne potrzebowała czegoś, co pomogłoby jej wymyślać pomysły albo chociaż nakreślić ścieżkę, jaką ma podążać. Pewnego dnia przeglądając Twittera, natknęła się na narzędzie Sudowrite, które wspierane jest przez AI. Leanne niezwłocznie napisała do twórców tego programu, aby dali jej możliwość przetestowania oprogramowania, które wtedy było dostępne tylko w wersji beta.
Kiedy Leanne otrzymała dostęp do programu, zaczęła testować jego rzeczywiste możliwości. Wkleiła fragment swojej powieści. Ku jej wielkiemu zaskoczeniu program analizując fragment tekstu, zaproponował jej pomysły, które pisarka mogła następnie wykorzystać.
Jak działa Sudowrite?
Po przeczytaniu historii Leanne postanowiłam sama zweryfikować, to, w jaki sposób działa usługa Sudowrite. W tym celu zagłębiłam się w lekturę opisującą, jak działa oprogramowanie. Następnie poddałam Sudowrite własnemu testowi.
Sudowritte, część teoretyczna
Sudowrite jest napędzany przez model językowy GPT-3, którego autorem jet grupa OpenAI. GPT-3 jest narzędziem auto uzupełniającym, które poprzez przeszukiwanie danych stale się uczy się nowych funkcji. Co ważne model językowy rozwija się sam, czyli bez ingerencji człowieka. Można powiedzieć, że GPT-3 jest w pewien sposób autonomicznym i niezależnym narzędziem.
Sudowritte, część praktyczna
Znając już ogólny mechanizm działania Sudowrite, chciałabym podzielić się z wami moimi osobistymi doświadczeniami z programem. Na początku wita nas tutorial, który wygląda bardzo interesująco. Aby go obejrzeć, kliknijcie tutaj: Tutorial Sudowrite
Następnie po odbyciu szybkiego samouczka wyświetla nam się panel roboczy:
Do wyboru mamy wiele funkcji. Gdy zaznaczymy nasz tekst, możemy kliknąć button „Discribe”. Wygeneruje on nam opis wybranej przez nas rzeczy:
Gdy klikniemy opcje „Rewrite”, program na podstawie zaznaczonego fragmentu tekstu przepisze go, używając innych słów, zachowując przy tym pierwotny sens:
Oprócz opcji „Describe” i „Rewrite” Sudowrite oferuje nam funkcje „Brainstorm” oraz „Story Tools”. Brainstorm generuje tytuły i nazwy dla tekstów, analizując wybrany przez nas temat.
Z kolei w burgerze Story Tools znajdziemy narzędzia, które stworzą dla nas zwrot akcji, opis postaci lub poemat:
Osobista refleksja
Po przetestowaniu oprogramowania Sudowrite oraz przestudiowaniu case’u Leanne naszły mnie dwie myśli, którymi chciałabym się z wami podzielić. Pierwsza dotyczy ogólnej opinii o AI. Uważam, że mimo wielu kontrowersji związanych ze sztuczną inteligencją powinniśmy dać jej szanse zaistnieć, ponieważ może ona pomóc wielu osobą pracować i tworzyć.
Druga refleksja związana jest z samym oprogramowaniem Sudowrtie. Jestem mile zaskoczona jego intuicyjnym działaniem oraz możliwościami. Zdecydowanie polecam program każdemu, ponieważ nawet jeśli nie jesteście pisarzami, możecie mieć niezłą frajdę podczas zwykłego eksplorowania możliwości Sudowrite.