Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości ogłosiło konkurs na logo
W związku z utworzeniem podmiotu o nazwie Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości, ogłoszono konkurs na projekt graficzny logo nowo powstałej jednostki Policji. W samym ogłoszeniu znalazło się jednak kilka zastrzeżeń, które budzą obawę o jakość tego znaku.
Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości – nowa jednostka w strukturach Policji
Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości (CBZC) będzie jednostką Policji odpowiedzialną za rozpoznawanie, zapobieganie i zwalczanie cyberprzestępczości. Zgodnie z projektem zmiany ustawy o Policji, nową jednostką będzie kierować komendant Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości, jako organ podległy komendantowi głównemu Policji.
Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości będzie jednostką jednolitą w skali kraju, z siedzibą w Warszawie. W procesie naboru do służby zwalczania cyberprzestępczości pod szczególną uwagę będą brane wiedza i umiejętności z zakresu informatyki i nowoczesnych technologii teleinformatycznych. Funkcjonariuszom CBZC będzie przysługiwać w pełni możliwość prowadzenia działań operacyjno-rozpoznawczych, dochodzeniowo-śledczych oraz administracyjno-porządkowych, wynikających z ustawy o Policji.
Konkurs? Dla kogo ten konkurs?
Jak informują organizatorzy konkurs przeznaczony jest wyłącznie dla fukcjonariuszy lub pracowników Policji. Nie rozumiem skąd takie ograniczenie. Znaczy rozumiem, zawsze dobrze wygląda, gdy funkcjonariusz w mundurze na zdjęciu gratuluje innemu funkcjonariuszowi. Pewnie znajdą się nawet w Policji jacyś ludzie mający pojęcie o projektowaniu. Niestety takie ograniczenie znacznie pomniejsza liczbę sensownych projektów, które zostaną nadesłane na konkurs, a to przecież końcowa jakość powinna być dla organizatorów najważniejsza.
Co trzeba zaprojektować?
Trzeba zaprojektować logo. Logo to musi spełniać różne warunki. Część z nich wymieniono na stronie Policji. Idąc za tym serwisem, projekt logo musi spełniać m.in. takie warunki jak:
- być dziełem samodzielnym i oryginalnym;
- być zaprojektowany zgodnie z aktualnymi trendami projektowania;
- zawierać symbole narodowe oraz elementy charakterystyczne dla polskiej Policji;
- posiadać wersję z użyciem nazwy „Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości” oraz skrótu „CBZC”;
- tematyką nawiązywać do systemów informatycznych i teleinformatycznych, a także do zagrożeń, z jakimi systemy te są kojarzone;
Lista wymagań dotyczących nowego znaku CBZC niestety wzajemnie się wyklucza.
Nie da się bowiem zaprojektować logo zgodnie z aktualnymi trendami projektowania, umieszczając w nim orła i flagę (symbole narodowe), a także broń gładkolufową i paralizator, używane do pacyfikacji dziennikarzy i skutych zatrzymanych oraz decyzję o umorzeniu dochodzenia (elementy charakterystyczne dla polskiej Policji). Gdy dodamy do tego kolejne wymaganie, mówiące o tym, że znak tematyką nawiązywać ma do systemów informatycznych i teleinformatycznych, a także do zagrożeń, z jakimi systemy te są kojarzone, to znamy już doskonale wizję logo, jaką mają organizatorzy konkursu. Policja poszukuje autora, który stworzy jej kolejną szkaradę w stylu logo CBŚP, w którym orzeł atakuje ośmiornicę.
Logo Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości – czy to może wyjść?
Czy jest szansa, że logo CBZC nie będzie koszmarkiem, w stylu przedstawionego powyżej logo CBŚP? Jest, choć niewielka. Istnieje bowiem cień szans, że znajdzie się jakiś projektant w mundurze (albo i bez, bo konkurs kierowany jest nie tylko do Policjantów, ale też do pracowników Policji), który stworzy dobry znak, a komisja (nie znamy składu komisji, bo link do regulaminu konkursu zgłasza błąd 502 Bad Gateway) doceni znak, który nie jest kiepską kopią logo amerykańskich służb, a znakiem rzeczywiście zaprojektowanym zgodnie z aktualnymi trendami projektowania. Z uwagą będziemy przyglądać się konkursowi i z pewnością poinformujemy o jego efektach.

