Od kilku dni wśród polskich projektantów sporo mówi się o nowym systemie identyfikacji wizualnej Uniwersytetu SWPS.

W 1996 roku grupa naukowców z Polskiej Akademii Nauk podjęła śmiałą decyzję o stworzeniu uczelni swoich marzeń. Łączyły ich wartości, jakie niesie za sobą nauka, a także spójna wizja modelu kształcenia. Mobilizowała niezgoda na ówczesny poziom edukacji wyższej w naszym kraju.

Tak powstała Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej – dziś Uniwersytet SWPS. Z okazji 25-lecia uczelnia, której jestem absolwentem, zdecydowała się na odświeżenie wizerunku.

Uniwersytet Opolski z nowym logo i identyfikacją wizualną

Nowe logo SWPS

SWPS to bliska redakcji uczelnia, nie tylko dlatego, że jestem jej dumnym absolwentem. Znany i lubiany Łukasz Krebok jest mentorem na kierunku UX i product design w SWPS Katowice. Jego rolą jest opieka nad grupami studentów przez cały czas trwania wyzwania projektowego, nad którym pracują w pocie czoła podczas studiów.

Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego z nowym logo na jubileusz

Do tej pory Uniwersytet SWPS reprezentowany był logo odziedziczonym po Szkole Wyższej Psychologii Społecznej. Widniała w  nim grupa osób w różnym wieku. Całość prezentowała się dość archaicznie i zdecydowanie odstawała od poziomu i aspiracji uczelni, która ma przecież w ofercie także studia z grafiki.

swps nowe logo 2021

Nowe logo uczelni, zaprojektowane przez Mateusza Antczaka, absolwenta SWPS i obecnego wykładowcę uczelni przy współpracy z innymi pracownikami katedry grafiki i zespołem działu marketingu Uniwersytetu SWPS jest tylko początkiem drogi. Drogi, jaką jest cały system identyfikacji wizualnej SWPS. Mowa o systemie, bo na podstawie głównego symbolu powstać mają także znaki zależne.

Jak widzicie na powyższym wideo, system operuje na planie koła podzielonego na wycinki, które odpowiadają literom polskiego alfabetu. Kolejne litery składające się na nazwę jednostki wypełniają kolorem odpowiednie pola, budując niepowtarzalny znak.

Całość prezentuje się naprawdę ciekawie, choć zastanawiam się, jak wyglądać będą inne znaki i w jakim stopniu rozróżniać się będą od podstawowego logo.

swps okregi

Jeżeli jesteście ciekawi, jak postępował proces projektowy, uczelnia zaprasza na webinar w ramach Strefy Designu, którego prowadzącym będzie sam autor projektu — Mateusz Antczak. W rozmowie wezmą udział również Dyrektor Kreatywny Uniwersytetu SWPS, Łukasz Skorupski, a także Mariusz Wszołek, komunikolog związany z Katedrą Grafiki SWPS.

Webinar będzie transmitowany na żywo 4 października o godz. 18.00 na kanale Strefy Designu na YouTube. Więcej szczegółów odnośnie spotkania znajdziecie w wydarzeniu na Facebooku.

Uniwersytet Gdański zaprezentował nowe logo

Koncepcyjnie zmiana zaprezentowana przez Uniwersytet SWPS jest bardzo ciekawa. Wizualnie też moim zdaniem się broni, choć popracowałbym nad stosunkiem wielkości sygnetu i typografii. Jestem też bardzo ciekawy, jak wyglądać będą pozostałe znaki i jak logo sprawdzi się w użytku. Więcej o koncepcji nowego SIW-u przeczytacie na stronie WWW.

A Wam jak podoba się nowy znak Uniwersytetu SWPS?