Starlink chyba dosłownie odleciał w kosmos, bo odpalił ofertę premium 500Mbps za 500 dolarów…

Posiadam światłowód od ponad pół roku i nie wiem, jak wcześniej mogłem funkcjonować bez prędkości prawie 1Gb/s. Człowiek do dobrego zbyt szybko się przyzwyczaja.

Jakiś czas temu SpaceX, a co za tym idzie, Elon Musk, zaoferowali dostęp do Internetu za pomocą konstelacji Starlink. Są to internetowe satelity, które stale rozmieszczane są na ziemskiej orbicie.

500Mbps dostęp do Internetu za 500$ od Starlink

Dzięki instalacji satelitów w kosmosie, dostęp do sieci ma być możliwy z każdego zakątka świata, a nawet z lasów Puszczy Amazońskiej. Aktualnie wysłano kilka tysięcy satelitów, które tworzą pierścień dookoła Ziemi. Docelowo ma być ich ponad 40 tysięcy. Od kilku miesięcy Starlink sprzedaje już zestawy startowe, także do Polski. Nie jest to koszt mały, bo za sam sprzęt zapłacimy bagatela 2269,00 złotych. Abonament miesięczny to koszt 449,00 złotych, a trzeba jeszcze doliczyć koszty dostawy i obsługi, które wynoszą 276,00 złotych.

W Stanach Zjednoczonych ceny były znacznie niższe, ale teraz Starlink ma zamiar wprowadzić ofertę Premium. Podstawowy pakiet kosztuje w USA 99 dolarów miesięcznie i 499 dolarów za zestaw. W jej ramach użytkownik otrzyma prędkość 50 do 250 Mb/s. Wersja premium kosztować ma 500 dolarów miesięcznie, a sam sprzęt to koszt… 2500 dolarów. Tak, dobrze czytacie.

W tym przypadku prędkość również rośnie. Ma ona wynosić od 150 do 500 Mb/s. Patrząc na to obiektywnie nijak to się ma do cen, które obecnie można spotkać w Polsce, gdzie przykładowo za wspomniane moje 1 Gb/s płace 89 złotych miesięcznie i prędkość praktycznie nie spada poniżej 600 Mb/s. Owszem, Starlink zapewni dostęp w każdym zakątku świata, jednak szczerze miałem nadzieję, że jest to misja bardziej społeczna, pozwalająca dostarczyć internet dla regionów, gdzie ludzie mogą o nim pomarzyć. Cena jednak pokazuje, że Starlink dedykowany jest dobrze zarabiającym, a wspominany dostęp w Puszczy Amazońskiej to bardziej w ramach fanaberii bogatych podróżników.

Tak czy inaczej innowacyjne rozwiązanie, jakim jest internet Starlink na pewno odegra kluczową rolę w rozwoju technologii, jednak nic nie wskazuje na to, że pojawi się jakakolwiek konkurencja dla SpaceX. A brak konkurencji oznacza śrubowanie i narzucane cen.