Valve zdecydowało się niedawno na wprowadzenie zmian w regulaminie promocji w serwisie Steam. Poinformowano o tym już 2 lutego, a teraz pojawiły się precyzyjne informacje na temat nowych zasad. Nowy regulamin wejdzie w życie 28 marca 2022 roku.

Pierwszą istotną zmianą jest skrócenie minimalnego odstępu między zniżkami. Od teraz minimalny czas pomiędzy zakończeniem jednej zniżki i rozpoczęciem kolejnej wyniesie 28 dni – wcześniej było to 6 tygodni (42 dni). Nie dotyczy to jednak czterech głównych wyprzedaży sezonowych obejmujących cały sklep Steam, czyli wyprzedaży z okazji Chińskiego Nowego Roku, letniej, jesiennej i zimowej.

Zaktualizowano też ogólne zasady zniżek (pogrubione słowa to nowe zapisy):

  • Można nałożyć zniżkę z okazji wydania swojego produktu, ale po jej zakończeniu nie będzie można nałożyć kolejnej w ciągu następnych 28 dni. (wcześniej 6 tygodni)
  • Nie można nałożyć zniżki na swój produkt przez 28 dni (wcześniej 30 dni) po zwiększeniu jego ceny w dowolnej walucie.
  • Zniżek nie można nałożyć w ciągu 28 dni (wcześniej 6 tygodni) od zakończenia ostatniej z wyjątkiem wyprzedaży sezonowych na całym Steam.
  • Zniżki z okazji wydarzeń wyprzedaży sezonowych nie mogą zostać nałożone w ciągu 28 dni (wcześniej 30 dni) od wydania twojego produktu, w ciągu 28 dni (wcześniej 30 dni) od zakończenia ostatniej zniżki lub w ciągu 28 dni od zwiększenia ceny w dowolnej walucie.
  • Nie możesz zmienić ceny swojego produktu, gdy zniżka jest aktywna lub zaplanowana na przyszłość.
  • Nie można obniżyć ceny produktu o więcej niż 90% lub mniej niż 10%. (wcześniej obniżka musiała wynieść jedynie mniej niż 100%)
  • Niestandardowe zniżki muszą trwać przynajmniej przez jeden dzień, ale nie dłużej niż 2 tygodnie.

Nowe zasady mają na celu lepiej zapobiegać sytuacjom, kiedy to wydawcy zwiększali cenę gry na krótko przed wyprzedażą, by później zachęcać do jej zakupu większą zniżką procentową.

R E K L A M A

Oprócz tego warto zaznaczyć, że wspomniany okres między końcem jednej zniżki i rozpoczęciem kolejnej będzie pomijany jedynie w przypadku czterech sezonowych wyprzedaży na całym Steamie – trzeba się z nim liczyć w kwestii ofert takich jak oferty dnia, szaleństwa w środku tygodnia, oferty weekendowe, oferty tygodniowe, weekendy wydawcy i wszelkie inne niestandardowe zniżki.

Pełny komunikat odnośnie do zmian możecie przeczytać tutaj.