Plotki na temat spadku dochodów w branży IT nie potwierdzają się. Rok 2021 wykazał niemal 10-procentowy wzrost.

Jeszcze kilka lat temu pojawiały się opinie, że ludzie zbyt masowo rzucili się na studia w branży IT. Wieszczono podobną sytuację, jak w przypadku marketingu i zarządzania na początku XXI wieku, kiedy po dekadzie branża ta była wypełniona specjalistami w tej dziedzinie.

IT jednak to zupełnie inna bajka, bo branża rozwija się stale i zapewne rozwijać się będzie przez następne lata. Pokazuje to raport No Fluff Jobs. Wykazuje on, że mediana górnych widełek wynagrodzeń w 2021 roku wzrosła o 9,5% w stosunku do roku 2020.

R E K L A M A

Rynek pracy IT w Polsce w 2021 roku – raport No Fluff Jobs

Taki wzrost daje nam górną granicę w okolicach 18,5 tysiąca złotych netto. To potwierdza stale mocną pozycję rynku IT w Polsce. Podobnie, jak rok wcześniej, tak i 2021 rok stał pod znakiem pracy zdalnej. Nic dziwnego, a wszystko za sprawą pandemii, która całkowicie zmieniła podejście do pracy w domu, co wcześniej było rzeczą niemożliwą w większości przypadków.

wynagrodzenia B2B

Jak zarobi w IT przekładają się na poszczególne grupy zawodowe w tej branży? Nie powinno dziwić, że największe dochody zapewniane są dla specjalistów ds. cyberbezpieczeństwa. Mogą oni liczyć nawet na 25 tysięcy złotych netto. Niewiele mniej, bo 23,5 tysiąca to górna granica dla inżynierów DevOps, a dla Big Data – 22 tysiące netto.

Zarobki w IT. Jest popyt – jest podaż

Zarobki w IT

Rok 2021 zaskakuje również pod kątem dostępności stanowisk. Raport No Fluff Jobs mówi nam, że w ubiegłym roku odnotowano 236 proc. wzrost liczby ogłoszeń o pracę w branży IT. W serwisie było ich ponad 90 tysięcy przez ostatnie 12 miesięcy. Popularnością nadal cieszą się umowy B2B, które stanowiły w 2021 roku aż 74 procent ofert.

Backend na topie

To właśnie specjaliści od Backendu byli najczęściej poszukiwani w ubiegłym roku. Raport wykazuje wzrost o ponad 150% ogłoszeń dla tej grupy w stosunku do roku 2020. Backend, frontend i fullstack stanowiły ponad 54% wszystkich ogłoszeń.

Jak widać branża IT ciągle ma się dobrze i warto inwestować w szkolenia i rozwój w tym kierunku. Rotacja na stanowiskach ciągle jest duża, jednak ilość ofert pracy może zapewnić byt na wiele lat. Cały raport możecie zobaczyć pod tym linkiem.