Takie raporty nie powinny dziwić, ale Apple Music powoli i sukcesywnie wzmacnia swoją pozycję.

Jeśli korzystacie z muzyki streamingowanej pewnie mieliście dylematy, czy wykupić abonament w Spotify, czy też – jak sie okazuje tańszy – abonament w Apple Music. MIDiA Research przygotowało właśnie raport na temat najpopularniejszych serwisów streamingujących muzykę.

Ku mojemu zdziwieniu Spotify nie ma aż tak mocnej pozycji, jaką bym im przypisał. Sam, jako miłośnik Apple nie przekonałem się do Apple Music, a próbowałem kilka razy. Być może górę tutaj wzięło przyzwyczajenie i listy, jakie przez lata stworzyłem w Spotify.

Ranking serwisów streamingujących muzykę – Spotify i Apple Music w czołówce

Liderem jest oczywiście wspomniane przeze mnie Spotify, jednak nie jest to miażdżąca przewaga, bo z ich usług korzysta 31% użytkowników. Szczerze to spodziewałem się wyniku w granicach 50%, ale to chyba przez to, że właśnie w Polsce Spotify jest jeszcze bardziej popularny. Na podium znalazło się jeszcze Apple Music (15%), Amazon Music i Tencent Music (dwa ostatnie po 13%).

cover image 1642508252

Badanie obejmuje drugi kwartał 2021 roku i według danych Spotify odnotowało spadek z 33% w drugim kwartale 2020 i z 34% w drugim kwartale 2019. Największy przyrost abonentów odnotowuje natomiast Amazon Music (25%). MIDiA spadki Spotify tłumaczy starzeniem się pokolenia „milenialsów”, którzy właśnie w większości sa abonentami Spotify.

Warto dostrzec także rosnący udział YouTube Music, czyli jednego z najmłodszych serwisów w stawce. Ranking zamykają Deezer czy rosyjski Yandex.

Znacząco i stale rośnie natomiast ogólna liczba abonentów wszelakich serwisów muzycznych. Tutaj mówili aż o 26-procentowym wzroście rok do roku. Aktualnie jest to liczba ponad 520 milionów aktywnych abonentów na świecie. Rynek stale się rozwija, dlatego nie dziwi pojawianie się kolejnych serwisów, które na razie pozostają w cieniu gigantów. Spotify dostępny jest w cenie 19,99 złotych miesięcznie, podobnie, jak Apple Music. Jednak w przypadku serwisu od Apple można skorzystać z pakietu Apple One, którego cena zaczyna się od 24,99 złotych miesięcznie i obejmuje szereg innych serwisów, takich jak Apple Arcade.