Po miesiącach głośnych zapowiedzi, 1Password ogłosił, że wsparcie dla innowacyjnego rozwiązania przechowywania haseł, nowej technologii logowania, która zastępuje hasła systemami uwierzytelniania wbudowanymi we własne urządzenie użytkownika, jest teraz ogólnie dostępne w aplikacjach mobilnych menedżerów haseł i rozszerzeniach przeglądarki internetowej.

Od teraz użytkownicy korzystający z rozwiązania 1Password mogą korzystać z logowania do stron internetowych za pomocą haseł za pośrednictwem aplikacji mobilnych 1Password na iOS i Androida oraz rozszerzeń przeglądarki dla systemów mac, Windows i Linux/GNU.

//dzisiaj na dailyweb

Aktualizacja narzędzia nie obejmuje jednak możliwości zastąpienia hasła głównego konta 1Password kluczem dostępu, co zresztą było zapowiadane przez firmę od lutego. Ma to nastąpić w późniejszych etapach, kiedy firma twierdzi, że dostarczy swoje pierwsze gotowe rozwiązanie na wszystkich platformach i urządzeniach.

Wszystkie hasła w jednym miejsc w 1Password

Jest to znaczący kamień milowy, jakim jest przyszłość bez haseł. Obsługa passkey była dostępna za pośrednictwem rozszerzeń przeglądarki w wersji beta usługi od czerwca, ale brak wsparcia dla aplikacji mobilnych, z których zresztą korzystamy częściej, był bolączką dla ludzi, którzy wolą używać smartfona do codziennych działań. Istnieją pewne ograniczenia – klucze dostępu można tworzyć tylko dla stron internetowych i usług, które już obsługują nowej technologii logowania.

password

Eksperci prognozują, że rozwiązanie passkeys zastąpi hasła jako nowy standard technologii logowania, ale minie trochę czasu, zanim zostaną one powszechnie przyjęte. 1Password ma coraz szerszą ofertę stron obsługujących klucze dostępu, aby móc sprawdzić kompatybilność określonych witryn internetowych. Alternatywnie, funkcja Watchtower w 1Password może śledzić istniejące konta i powiadamiać użytkownika, gdy klucz passkey stanie się dostępny dla tych usług.

Apple zepsuło w iOS 17 jedną z najważniejszych funkcji smartfonu

Przyszłość bez haseł

Dla użytkowników Apple nie będzie to wielkim zaskoczeniem, że giganci technologiczni dążą do jak najprostszego rozwiązania w dziedzinie przechowywania haseł. Co prawda od teraz dostępne nowe rozwiązania sprawiają, że staje się to jeszcze prostsze i bardziej intuicyjne. Oby szło za tym solidne zabezpieczenie pod kątem bezpieczeństwa, bo inaczej może to stać się kolejną pożywką dla internetowych łowców.