Prawdziwy sztandarowy smartfon na miarę 2023 roku zdebiutuje już 18 kwietnia. Wydarzenie, na którym poznamy Xiaomi 13 Ultra, będzie można śledzić na kanale YouTube producenta, natomiast już dziś udało nam się poznać jego specyfikację techniczną, wygląd oraz cechy aparatu. Powiem tyle – jest na co czekać.

Podczas tegorocznych targów MWC w Barcelonie producent przedstawił Xiaomi 13 oraz Xiaomi 13 Pro. Recenzję pierwszego ze smartfonów możecie przeczytać na łamach dailyweb, natomiast nie ukrywam, że najmocniej ciekawi mnie nadchodzący przedstawiciel rzeczonej serii. Mowa o Xiaomi 13 Ultra, który będzie sprzętem bezkompromisowym, który zadowoli zarówno amatorów fotografii, gamerów, jak i osoby poszukujące wydajnej jednostki do pracy wielozadaniowej. Choć do oficjalnej premiery zostało jeszcze kilka dni, już dziś możemy rozmawiać o pełnym pakiecie informacji o sprzęcie.

Xiaomi 13 Ultra
fot. OnLeaks / Smartprix

Wygląd Xiaomi 13 Ultra

Choć mówimy o nieoficjalnych renderach, możecie brać prezentowany wygląd za pewnik. Korpus urządzenia będzie przypominał ten z bazowego modelu Xiaomi 13, a więc uświadczymy tu obecności płaskich ramek. Ekran, który wypełni lwią część frontowego panelu, będzie lekko zakrzywiony na krawędziach, czego nie jestem szczególnym fanem. Taka krzywizna może wpływać negatywnie na wygodę użytkowania, ale to indywidualna sprawa. W górnej części wyświetlacza możemy zauważyć wcięcie ekranowe na kamerkę do selfie. Umiejscowiono ją centralnie i to jest jak najbardziej ok.

Xiaomi 13 Ultra
fot. OnLeaks / Smartprix

Plecki, przynajmniej w wersji jasnej, cechuje chropowata faktura, której celem jest nie tylko zachowanie estetyki, ale także zapewnienie dobrego chwytu. Wrażenie robi potężny, okrągły moduł kamery, na której umieszczono aż cztery obiektywy. Jeden z nich zapowiada bogate możliwości fotograficzne.

Aparaty Xiaomi 13 Ultra

Fotograficznym „sercem” urządzenia będzie 50 MP aparat główny Sony IMX989 z 1-calową matrycą, który przygotowana przy współpracy z makrą Leica. Nie zabraknie też ultraszerokiego kąta oraz dwóch teleobiektywów. Jeden ma oferować 3,2-krotny zoom optyczny, natomiast drugi – aż 5-krotny zoom. Nieoficjalnie wspomina się o zoomie cyfrowym na poziomie 120-krotnego przybliżenia. Jeśli doniesienia potwierdzą się, Samsung Galaxy S23 Ultra spadnie z pozycji lidera. W temacie selfie będziemy mogli liczyć na 32 MP kamerkę.

Specyfikacja techniczna Xiaomi 13 Ultra

Za wydajność będzie odpowiadać będzie chipset Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2, czyli najwydajniejszy procesor dostępny dla smartfonów z Androidem. SoC wesprą 8 GB, 12 GB lub 16 GB LPDDR5X RAM oraz do 512 GB pamięci na dane użytkownika UFS 4.0. Akumulator, którego pojemność wyniesie 4900 mAh, naładujemy przewodowo mocą 90 W i bezprzewodowo mocą 50 W. Ekran AMOLED LTPO wyświetli obraz w rozdzielczości QHD+ z częstotliwością 120 Hz na 6,7-calowym panelu.

Jak widzicie, szykuje nam się prawdzie uderzenie, które zatrzęsie segmentem urządzeń mobilnych. Nie mogę się doczekać momentu, w którym sprawdzę urządzenie organoleptycznie i porównam je z innymi smartfonami z tej samej półki cenowej.

FBI: publiczne ładowarki na lotniskach, stacjach i w centrach handlowych są niebezpieczne. Czym grozi korzystanie z nich?