Nie milkną echa rebrandingu, który Elon Musk, prawdopodobnie jednoosobowo, zafundował Twitterowi.

Twitter czy X?

Artykuł o nowym logo Twittera pisał u nas Marcin. Może to dobrze, bo trudno mi gryźć się w język i w cenzuralny sposób pisać o zmianach w tej, wciąż mojej ulubionej, platformie społecznościowej. Tym którzy przegapili, napiszę tylko, że Musk po szeregu absurdalnych decyzji dotyczących Twittera, tym razem w jeden wieczór zmienił jego długo rozwijany wizerunek.

logo twittera i X

Poprzednie logo Twittera było efektem pracy trzech designerów. Za sympatycznego niebieskiego ptaszka odpowiedzialni są Angy Che, Todd Waterbury i Martin Grasser z agencji West. W weekend Musk napisał na Twitterze: „Jeśli dziś wieczorem zostanie opublikowane wystarczająco dobre logo X, jutro udostępnimy je na całym świecie”. Kandydat się pojawił, choć wystarczająco dobry jest chyba tylko dla samego Elona, a Musk dotrzymał obietnicy i wkrótce wybrane logo X zaczęło pojawiać się w górnym rogu interfejsu internetowego Twittera, gdzie kiedyś mieszkał niebieski ptak. Musk twierdzi, że nowe logo jest projektem tymczasowym i z czasem zostanie zaktualizowane i dopracowane.

Logo X a logo X Window System

Poza masową krytyką nowego znaku podobnie jak w innych tego typu rebrandingach internauci wyszukują podobieństwa znaku, do różnych innych istniejących już logo. Dla jednych nowy znak to po prostu 𝕏 z palety symboli Unicode, a inni widzą w nim nawiązania do innych logo.

Logo X i logo X Window System

Do najgłośniejszych porównań należy zestawienie logo Twittera czy iksa do logo X Window System Jest to system okien, czyli komponent graficznego interfejsu użytkownika, stworzony w latach 80. XX wieku w laboratoriach Massachusetts Institute of Technology (MIT). System ten, choć posiadający korzenie prawie 40 lat temu, rozwijany był jeszcze niedawno, a prace nad nim nadzorowało X.Org Foundation. Najnowszym wydaniem jest wersja 11, z 2012 roku. Choć Internet lubi tego typu historie, to moim zdaniem logo X Window System nie ma wiele wspólnego z nowym logo Twittera.

Logo X Window System nie było raczej pierwowzorem nowego logo Twittera.  Znak ten jest moim zdaniem dużo lepszy od logo wrzuconego do Twittera przez Muska. Niestety degrengolada i degradacja Twittera trwa w najlepsze. Czy odrodzi się z niego coś nowego, choćby wymarzona przez Muska aplikacja do wszystkiego, na wzór WeChata, tego dowiemy się wkrótce. Tylko poczciwego ćwierkacza żal.

//dzisiaj na dailyweb