O Fairphonie i idei stojącej za tym urządzeniem pisaliśmy na łamach dailyweba kilka razy. Teraz holenderski zespół stojący za Fairphone, który specjalizuje się w zrównoważonych produktach elektronicznych, wprowadzić ma na rynek nauszne słuchawki z Fairbuds XL.

Jeżeli ktoś przeoczył Fairphone to smartfon, który został zaprojektowany i wyprodukowany z myślą o minimalizowaniu negatywnego wpływu na środowisko i ludzi pracujących w przemyśle elektronicznym. Urządzenie zostało wykonane z materiałów pochodzących z etycznych źródeł oraz z uwzględnieniem warunków pracy pracowników fabryk produkujących komponenty. Dodatkowo Fairphone jest projektowany w sposób, który umożliwia jego łatwe naprawianie i modyfikowanie, co pozwala na przedłużenie jego żywotności i redukcję ilości generowanych odpadów elektronicznych.

Fairphone Fairbuds XL

Fairbuds XL – słuchawki twórców Fairphone

Słuchawki, podobnie jak Fairphone, mają mieć ten sam wysoki standard i powinny oferować łatwą naprawę, ale jednocześnie w niczym nie ustępować zwykłym produktom innych producentów pod względem jakości i wydajności. Nie wiemy jeszcze do końca, jak ta idea sprawdzi się w przypadku słuchawek i na czym polegać będzie ich „łatwa naprawialność“.

Zdjęcia czy też rendery, które wyciekły na stronie jednego ze sklepów, pokazują Fairbuds XL w kolorach czarnym i zielonym. Obudowy obu słuchawek są wykonane z tego samego plastiku pochodzącego z recyklingu, który był używany w poprzednim Fairphone. Nie wiem jak Wam, ale mi charakterystyczne plamki z różnokolorowych cząstek tworzywa sztucznego, bardzo się podobają.

Według informacji, które pojawiły się wcześniej, Fairbuds XL będą prawdopodobnie sprzedawane w cenie 249 euro. To dość sporo jak na słuchawki firmy, która nie miała wcześniej za dużego doświadczenia z produkcją sprzętu audio. Do tej pory firma stworzyła tylko jeden model – ocenione na Trustpilocie na 4,2, słuchawki douszne  True Wireless Stereo Earbuds. Z drugiej strony moim zdaniem warto wspierać firmy, które w sposób zrównoważony podchodzą do produkcji swojego sprzętu. Kupując słuchawki holenderskiego producenta, możemy być bowiem pewni, że w razie awarii będzie je zdecydowanie łatwiej naprawić, niż podobny sprzęt od konkurencji. Z chęcią przetestowałbym Fairbuds XL, bo nie ukrywam, że bardzo mi się one podobają.

[IFA 2022] Nie mamy wizytówek bo nie są eko! Taki jest Fairphone 4 i my to szanujemy